Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Zvací dopis pro Gringa do Venezuely

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Vše nasvědčuje tomu, že největšímu exportérovi demokracie něco ve Venezuele nevychází. Ráno, v poledne a večer totiž postrádám, kterak ve Venezuele demokracie zvítězila a nerostné bohatství bylo pro USA zachráněno

  • zvaci-dopis-pro-gringa-do-venezuely

Gringo. Dle naší wikipedie se jedná o označení převážně pro bílé Američany. Nemám nejmenších pochyb, že v případě, kdy si tito brousí zuby na Venezuelu, pak výraz „Gringo“ představuje silné opovržení a dokáže sjednotit velmi početnou skupinu Venezuelanů.

V mezičase Venezuelské patálie tak máme výsledky nic moc. Prosakují zprávy, že nějací vyzbrojení uniformovaní vyslanci demokracie, kteří přišli z Kolumbie, byli rozstříleni jak na safari. Pak taky prosáklo, že byla zadržena nějaká letecká zásilka zbraní. Dále, na CNN sice byli ukázáni aktuální zběhové z Venezuelské armády, ale co čert nechtěl – nějaká novinářská krysa si všimla, že ty jejich uniformy jsou trošku nemoderní. Přesněji, že jsou asi 10 let staré ... a tak „čerství“ zběhové prezentováni CNN kápli božskou – utekli fakt před lety a nyní žijí v Miami. Co na to říct. Jooo..., Grinka už nejsou co bejvala. Kde jsou ty časy, kdy to klaplo v Chile, Brazílii, Grenadě, Panamě, Hondurasu, Salvadoru, Haiti a jinde v Latinské Americe.

Kdyby byly exportní výsledky aspoň na Blízkém východě ... ale ani tady nic moc - jen zmar, chaos, zkáza a hromady mrtvol. Celkem by mě zajímalo, kde asi je ten jeden zběhnutý generál – nějak se s ním neprsí ... zdalipak je ještě mezi živými? Jak říkám, nějak to drhne, jinak bychom byli ráno v poledne a večer zavaleni zprávami, kterak se dobrá věc podařila. Posledním tahem tak je tzv. varianta zvacího dopisu, kterýžto mechanismus známe i z vlastní historie. Tenkrát posloužil k záchraně socialismu, dnes by akce měla posloužit k záchraně vlivu USA. Tvrdím, že ani v tomto případě to ke prospěchu venezuelské společnosti nepovede.

Ono mainstream je vůbec v těžké pozici. Poukazovat na exodus Venezuelanů moc nejde, neboť by kdejaký Jouda mohl poukázat na fakt, že z Ukrajiny emigrovalo pryč za lepším na 8 mil. lidí a to je Ukrajina vydávána za úspěch západní politiky. V této situaci rozebírat něco přes milión emigrovaných Venezuelanů by nemusel být asi dobrej tah. S policejní/vojenskou brutalitou proti demonstrujícím taky asi nebude moc dobré začínat, neboť tady máme demokratické francouzské obušky mlátící stále nespokojené Francouze. Navíc i tam jsou mrtví, aktuálně někdo přišel o část ruky po výbuchu granátu se slzným plynem. A k tomu taková Spencerová tvrdí, že za Madurem nejspíše stále asi bude stát několik miliónů lidí. Kartu popularity tak taky nelze použít, Macron se svojí popularitou u občanů totiž jen okopává kotníky Madurovi, ach jo. Pořádně rozehrát v médiích kartu demokratických voleb...? Ta zkouška už tady byla ... no, Maduro EU vzkázal něco v tom smyslu, že volby budou hnedle, jakmile EU uzná volby a hlavně její důsledky v Katalánsku. Jo, kde jsou ty časy, kdy nebyl internet a mohlo se lhát, jako když Rudé právo tisklo.

Ale zpátky k nadpisu. Venezuleský Biľak má jméno Guaidó ... i když ... on Gringa nezve, jenom jim vzkazuje, že zásah zpětně legitimizuje. Proti našemu Biľakovi bačkora ... zpětně, cha. To náš hrdina předal nedatovaný zvací dopis (dle svědků) tak nějak hrdinsky dopředu v Bratislavě. Fakt nechápu, jak někdo, kdo pamatuje r, 68, může souhlasit s daným scénářem. Nevedlo to k ničemu u nás, nepovede to k ničemu dobrému ani tam. Každému je snad nad slunce jasné, že Gringům v žádném případě nejde o blaho dolních 30 miliónů tamních občanů. Venezuelané sami musejí přijít na to, že socialismus nefunguje, což jsme my v r. 89 věděli. Zatím jen ví, že kapitalismus a lá USA u nich vytvářel extrémní nerovnost a u nejpočetnější skupiny udržoval slušnou bídu, negramotnost a nulové sociální vymoženosti. Tenhle aspekt na druhou stranu poznáváme my nyní, když ti nejchudší se daněmi skládají na majetek těch nejbohatších, kteří ani daně vlastně neplatí, neboť dotace výrazně převyšují daňové odvody.

Krizi ve Venezuele je možno odstranit jedině tak, že odstraníte důvod proč většina volila Cháveze a nyní Madura. Cesta je buď zlepšit postavení oné většiny nebo ji nějak zbavit možnosti volit. Ale Gringa možná laškují s myšlenkou, že s indiány si taky poradili ... ostatně i tehdy šlo o ropu a jiné nerostné bohatství.

Autor: David Dvořák

Zdroj: https://daviddvorak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=700311

Facebook komentáře