Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Zábavnou pyrotechnikou zahnali v Managui US velvyslance

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • prskavky
Managujští vysokoškoláci ozdobení červenými a černými karafiáty vyhnali z akademické půdy velvyslance USA poté, co k nim v pátek 30. října pronesl projev, v němž kritizoval nikaragujského prezidenta a představitele FSLN, Daniela Ortegu. Ten na počátku října požádal ústavní kolegium Nejvyššího soudu Nikaraguy o zvážení své možné kandidatury na úřad prezidenta v roce 2011.

Daniel Ortega přirozeně hodlá respektovat hlas lidu, a na to, zda smí kandidovat, se voličů zeptá v národním referendu. V polovině října návrh podpořilo šest ze šestnácti soudců Nejvyššího soudu země, a projevy Richarda J. Callahana, amerického tituláře v zemi, byly již předtím přijímány s údivem. Na otevřené vměšování do politiky země ovšem studenti, kteří si Callahana pozvali, reagovali bezprostředně. Během projevu opatřili pyrotechniku, kterou odpalovali nad velvyslancovou hlavou.

Našli se ovšem i tací, kteří místo do papírového tubusu napěchovali čínskou pyrotechniku do lešenářské trubky. Ostraha velvyslance jak státní, tak americká „mariňácká", Callahana bezpečně vyvedla ze „zóny incidentu", a vlastní lidé ho ihned vtlačili do limuzíny velvyslanectví.

Vozy amerických ambasád jsou díky pancéřování a jiným vychytávkám sice téměř šestitunové, nicméně jsou naprosto bezpečné. Očekává se, že velvyslanec Callahan buď na čas odcestuje na porady do Washingtonu D.C., nebo mu nikaragujská sandinistická vláda

odejme agrément, souhlas se zastupováním USA v zemi. Pokud by k tomu snad nedošlo, bylo by časem vhodné, aby si prezident Ortega včas opatřil vhodné pyjama, v němž by ho Američané, připusťme že jen někteří, rádi viděli na přistávací dráze letiště v některé ze sousedních zemí.

 

Facebook komentáře