Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

!Yo Também soy Chavista! (trailer)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • hugo-oliver
aneb také patřím k Chávezovi. Takový je výsledný dojem z projekce potleskem oceněného filmu Olivera Stonea Na jih od hranic (South of the Border), který byl dnes promítnut v rámci 66. Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách. Oliver Stone, držitel dvou Oscarů (Četa, Narozen 4.července) se dočkal ocenění nejvyššího, když po červeném koberci kráčel spolu s Hugo Chávezem, který odklonil svůj let do Damašku, a jako první státník za posledních patnáct let navštívil festivalové město a shlédl některou z projekcí (tedy tu, pojednávající o Latinské Americe).

Určitým signálem možné návštěvy byl včerejší „dojezd" nemalého počtu iberoameričanů do Benátek, ale Stoneovo doufání se změnilo v jistotu, když dopoledne 26 Chávezových bodyguardů začalo kontrolovat Hotel des Bains na Lidu. V 17.15 SELČ pak Chávez stanul po boku režiséra a jeho scénáristy, Tárika Alího.

Snímek je výpovědí o amerických insinuacích (Chávez je dnes nebezpečnější než bin Ládín) a o skutečnosti. Ve filmu vystupují řadoví Venezuelané, ale také prezidenti. Argentinská prezidentka Cristina Fernandez de Kirchner na kameru říká: „Podívejte se na Cháveze nebo Eva (Moralese), poprvé vládne lidem někdo, kdo vypadá jako obyčejný člověk." Brazilský Lula da Silva zase konstatuje: „Jsme s ním proto, protože chceme s Amerikou a velkými korporacemi jednat jako rovný s rovným." A v prostřihu venezuelský prezident uzavírá: „Potřebujeme optimismus, víru a naději."

Hugo Chávez Frías byl s produkcí spokojen a novinářům sdělil, že to, co nyní v Latinské Americe probíhá, je stejně dynamické, jako evropská renesance. Stoneův film jistě velmi vhodně doplní Mooreův Kapitalismus-milostný příběh, který zde měl rovněž premiéru, byť na Zlatého lva neaspiruje. Podle slov Fernando Sulicha, producenta filmu, spoléhá produkce na kabelové TV a nezávislé distribuce. Oliver Stone, mj. s podobným výcvikem jako Chávez, o západní hemisféře natočil filmy Salvador (1986) a Comandante (2003), což je výpověď o Fidelu Castrovi.

Venezuelský prezident se prý ještě v pondělí vrátil ke svému původnímu programu, o němž CFP!  informoval.

 

Trailer k filmu South of the Border

 

Facebook komentáře

Nejčtenější