Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Venezuelská vláda zvyšuje investice do veřejného sektoru

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Během víkendu 13. a 14. března ohlásila venezuelská vláda nový program veřejných investic do domovní a bytové výstavby a infrastruktury s cílem pomoci obětem (loňských) povodní, jakož i stimulaci hospodářství.

Prezident Hugo Chávez si v sobotu pomalou jízdou džípem obešel postižené lokality a navštívil chudé komunity na periferiích Caracasu. Oznámil, že byl schválen balíček 4,2 miliard bolívarů (977 milionů amerických dolarů) určených k domovní výstavbě v Caracasu i v centrálních nížinách ve státě Barinas a pobřežním státě Aragua.

Cena jednoho domu je v průměru 200 tisíc bolívarů, což je ve venezuelských podmínkách více než přijatelná cena. Domy mají pevné zdi, kvalitní střechy, dobré vodoinstalace a zajištěn přívod pitné vody. Ve srovnání s chatrčemi a improvizovanými obydlími na nebezpečných svazích, kde v přeplněných podmínkách žije mnoho Venezuelanů, představují jednoznačné zlepšení.

V nedělní prezidentské talkshow Chávez kromě toho oznámil investici ve výši 2,6 miliard bolívarů (605 milionů dolarů) na výstavbu vodovodu a s tím souvisejících služeb pro chudé a marginalizované komunity ve státě Miranda.

Oznámil i veřejnou investici 450 milionů bolívarů (105 milionů dolarů) na obnovu regionu při jižních březích jezera Maracaibo v západní části Venezuely. Tuto úrodnou zemědělskou oblast zdevastovaly prosincové deště, které zapříčinily záplavy a následné sesuvy půdy, zničily zemědělskou produkci, smetly silnice a domy.

Zemědělským pracovníkům z 24 farem, které byly po povodních znárodněny, se navíc zvýšily mzdy o 124 procent. Vláda dále odpustila dluhy 276 místním farmářům a 36 komunálním správám, což jsou volené občansko-participativní orgány.

Většina uvedených prostředků se čerpá ze speciálního fondu, který vytvořil prezident na základě dekretu vydaného loni - využívaje udělenou pravomoc zrychlené legislativní procedury, kterou mu přiznalo Národní shromáždění vedené socialisty.

Více než 130 tisíc obyvatel Venezuely přišlo při loňských bouřích o střechu nad hlavou. Postižení lidé žijí ve státem zřízených provizorních táborech, kde dostávají stravu a zdravotní péči.

Venezuelská ekonomika se pomalu zotavuje z 18 měsíční recese způsobené dlouhotrvajícím suchem, které v roce 2009 téměř způsobilo kolaps národního energetického systému. Recesi do značné míry zapříčinila klesající cena ropy jako hlavního exportního artiklu, v důsledku světové hospodářské krize.

S blížícími se prezidentskými volbami v roce 2012 lze očekávat nárůst veřejných investic a projektů. Chávez přislíbil vybudování dvou milionů bytů a domů v průběhu šesti let. Pro rok 2011 se zavázal postavit 150 tisíc bytů, což představuje investici v hodnotě 30 miliard bolívarů (6,9 miliard dolarů).

V nedávném období poznamenal výstavbu bytů a domů nedostatek cementu, a to před i po znárodnění cementového průmyslu v roce 2008. Venezuelská centrální banka (BCV) uvádí, že v roce 2010 se cementářský průmysl zredukoval právě z důvodu nízkého zásobování "základními vstupy". Vláda urychleně dovezla z Kuby a Kolumbie téměř 7000 tun cementu, určených na nouzovou výstavbu po loňských povodních.

Vládní program rozvoje ropných polí podél pásma řeky Orinoco předpokládá v příštích letech příliv investic do regionu v objemu 667 miliard bolívarů (155 miliard dolarů) v společných (veřejno-soukromých) projektech ve spolupráci s nadnárodními korporacemi.

Státní síť výroby a distribuce potravin, která každodenně zásobuje tisíci tunami jídla lidi po celé zemi, se podle Chávezova vyjádření také rozšíří.

Národní roční operační plán na tento rok počítá s výdaji 40,7 miliard bolívarů (9,5 miliard dolarů) na sérii rozvojových programů včetně školství, zdravotnictví, domácí infrastruktury, distribuce ropy a plynu, výzkumu alternativních energií, výstavby velké vodní elektrárny a pobídek pro malé a střední podniky.

Podle ministerstva financí a plánování se v procentuálním poměru HDP za 12 let Chávezovy vlády výše investic do veřejného sektoru téměř zdvojnásobila. Investice do veřejného sektoru v roce 2009 dosáhly 87,3 miliard bolívarů (20,3 miliard dolarů) což představuje 12,5 procent HDP. V roce 1999 to bylo pouze 7 procent HDP.

Přeložil Dušan Krnáč (utopia.sk)

Zdroj: Venezuelanalysis http://venezuelanalysis.com/news/6063

Facebook komentáře

Nejčtenější