Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Venezuela uznala nezávislost Abcházie a Jižní Osetie

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • chavez-mevdeved
Při čtvrteční státní návštěvě prezidenta Venezuely Hugo Cháveze Fríase v Moskvě Bolivariánská republika Venezuela uznala Republiku Abcházii a Jihoosetinskou republiku jako nezávislé státy. Venezuela tak učinila téměř přesně rok po Nikaragujské republice, která nezávislost obou území uznala kontrasignovanými dekrety prezidenta Daniela Ortegy loni v září. I přes uznání, které de iure platí, nedošlo vinou managujského parlamentu k jeho faktickému naplnění a navázání diplomatických vztahů. Připomeňme, že po rusko-gruzínské válce z 8.srpna 2008 tato území za samostatné uznalo (z členů OSN) jen Rusko, Nikaragua, Somálsko a nyní Venezuela.

Venezuelský prezident se nikterak netajil tím, že za tento akt očekává ruský státní úvěr na nákup systémů protivzdušné obrany. Úvěr by, podle argentinského listu Clarín a pomocníka prezidenta Dmitrije Medveděva Sergeje Prichoďka, mohl dosáhnout zhruba čtyř miliard dolarů, přičemž stejnou částku už Venezuelci na nákup ruských zbraní utratili za poslední tři roky. Specifikaci obchodu se bude věnovat, kromě Rosoboroneksportu, mezivládní komise, kterou vede z ruské strany starý matador politických jednání, vicepremiér Igor Sečin. Komise pravidelně zasedá v Sankt Pěterburgu.

Předběžně Venezuela obdrží 20 komplexů TOP-M1, TOP-M2E, 12 transportních letadel Il-76 a Il-78, 24 stíhacích letounů Su MKV a přirozeně i objednané kalašnikovy a tanky. V deltě venezuelské řeky Orinoko už operují geologové firem Gazprom-něfť, Lukoil, TNK-BP a Surgutněftěgaz, přičemž zásoby ropy na jejich „claimu" se odhadují na 53 miliard barelů ropy.

Přestože uznání samostatnosti Jižní Osetie a Abcházie mělo být provedeno psychologicky spíše v Caracasu, Suchumi nebo Cchinvali než v Moskvě, prezidenti Sergej Bagapš (Abcházie) a Edvard Kokojty (Osetie) byli slavnostnímu přijetí H.Cháveze u Medveděva přítomni.

Moskva, soudí argentinští analytikové, tak prostřednictvím Cháveze posílá vzkaz běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, který před rokem odmítl půlmiliardový dolarový kredit Moskvy za uznání Abcházie a Jižní Osetie. Jak uvádějí zdroje z Buenos Aires, zástupce ministerstva zahraničních věcí Abcházie Maxim Gvindžija letos cestoval po vybraných latinskoamerických zemích.

 

Facebook komentáře