Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

V Brazílii roste kupní síla a snižuje se nezaměstnanost

  • brazilie
Brazílie jde nahoru, chudí se dostávají do středních vrstev, zvyšuje se kupní síla, otevírá se brazilský trh, příležitosti jsou i pro české podnikatele. Uvedl to tajemník velvyslanectví Brazílie v Praze Marcelo Grimberg Vaz de Campos.

Brazílie se dostává mezi nejsilnější ekonomiky světa. Přispělo k tomu spojenectví v rámci Brics, kam patří také Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika?

V posledním desetiletí je vývoj brazilské ekonomiky pozitivní, vnitřní HDP postupně roste. Růst je podnícen nejen vztahy se zeměmi v Brics, ale i spoluprací se zeměmi EU a USA, udržujeme styky i s Afrikou. Roste domácí brazilský trh, zvyšují se platy. Před deseti lety žilo v chudobě 26 % brazilské populace, nyní je to 13 %, dalších 13 % se dostalo do střední vrstvy, mezi spotřebitele. Tím roste kupní síla.

V jakých oblastech v Brazílii podnikají Češi?

ČR vyváží do Brazílie automobilové díly, motory či počítačovou techniku. Přítomnost cizích podnikatelů není v Brazílii, kvůli složitému daňovému systému, jednoduchá, je to ale příležitost. Brazilská mentalita je té evropské podobná více než třeba asijská. Když daňový systém odradí Čecha, přijede Polák či jiný Evropan.

A jaké příležitosti Brazílie českým podnikatelům nabízí?

Češi mohou v Brazílii podnikat třeba v oblasti veřejné dopravy či energetiky.

V jakých segmentech podnikají Brazilci v ČR?

Brazílie do ČR vyváží třeba maso. Brazilský podnikatel vnímá jako partnera pro podnikání celou EU. Když přijede do Česka a jednání dopadnou dobře, je to v pořádku. Když dobře nedopadnou, jede do sousední země.

Hovořil jste o tom, že lidé v Brazílii se dostávají z chudoby do středních vrstev. Bývalý prezident Lula odstartoval sociální programy posilující gramotnost dětí. Prezidentka Dilma Rousseff v nich pokračuje. Můžete některý představit?

Jeden z nejúspěšnějších programů je Bolsa Familia (příspěvek pro rodiny – pozn. red.). Funguje tak, že pokud rodina posílá děti do školy, dostává na ně příspěvky.  Program se snaží zabránit tomu, aby děti chodily pracovat, jak tomu bylo dřív.

O poznání lépe než před lety vypadají i slumy pro chudé, takzvané favely. Existují projekty k jejich zlepšování?

Lidé vydělávají víc peněz a bydlení si sami vylepšují. Existují ale i projekty, které do favel zavádějí vodu a elektřinu. Favely jsou fenomén hlavně větších měst, koncentrují se tam lidé s nižšími příjmy. Není to koncentrace kriminálníků, jak si lidé v Evropě občas myslí. Kriminalita tam vzniká z chudoby, favely proto začaly hlídat místní policejní stanice. Favely mají svou strukturu, jsou tam obchody i banky. Jde o to, aby tam lidé žili důstojně, není reálné favely zrušit, pro mnoho lidí znamenají domov, stěhovat se nechtějí.

Jak vyvažujete ochranu Amazonského pralesa s vytvářením pracovních příležitostí?

Vláda se snaží balancovat. Jsou oblasti, kde je kvůli ochraně území zakázáno kácení. Kontrolovat to lze pomocí letadel a radarů. Jinde, kde lze půdu využít pro zemědělské účely, se kácet může. Počet lidí, kteří tam mohou sehnat práci, ale není velký – v zemědělství se hodně používá technika. Práci mohou lidé získat spíš ve městech. Od roku 2003 klesla nezaměstnanost v celé Brazílii ze 13 na současných 4,7 %.

V jakých oblastech lidé nejvíc pracují?

Ve velkých městech hlavně ve službách, ve stavebnictví či v průmyslu. Zavedli jsme program pro zrychlení růstu, pro příští čtyři roky je na růst vyčleněno 530 bilionů dolarů – především na energetiku a na bydlení, které je spojeno se stavebnictvím. Další investice jdou do veřejné dopravy, na zlepšování silnic či na přístavy. A kvůli blížícímu se mistrovství světa ve fotbale i na letiště či na infrastrukturu, což se týká asi deseti měst.

Navýší mistrovství světa ve fotbale (rok 2014) a následná olympiáda (rok 2016), které se uskuteční v Rio de Janeiru, pracovní příležitosti?

Jistě. Chceme, aby to byly začáteční pohony – ekonomika by měla růst nejen dva roky, ale kontinuálně. Lidé by ani poté neměli být bez práce.

Andrea Cerqueirová

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře