Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

V Brazílii roste kupní síla a snižuje se nezaměstnanost

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • brazilie
Brazílie jde nahoru, chudí se dostávají do středních vrstev, zvyšuje se kupní síla, otevírá se brazilský trh, příležitosti jsou i pro české podnikatele. Uvedl to tajemník velvyslanectví Brazílie v Praze Marcelo Grimberg Vaz de Campos.

Brazílie se dostává mezi nejsilnější ekonomiky světa. Přispělo k tomu spojenectví v rámci Brics, kam patří také Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika?

V posledním desetiletí je vývoj brazilské ekonomiky pozitivní, vnitřní HDP postupně roste. Růst je podnícen nejen vztahy se zeměmi v Brics, ale i spoluprací se zeměmi EU a USA, udržujeme styky i s Afrikou. Roste domácí brazilský trh, zvyšují se platy. Před deseti lety žilo v chudobě 26 % brazilské populace, nyní je to 13 %, dalších 13 % se dostalo do střední vrstvy, mezi spotřebitele. Tím roste kupní síla.

V jakých oblastech v Brazílii podnikají Češi?

ČR vyváží do Brazílie automobilové díly, motory či počítačovou techniku. Přítomnost cizích podnikatelů není v Brazílii, kvůli složitému daňovému systému, jednoduchá, je to ale příležitost. Brazilská mentalita je té evropské podobná více než třeba asijská. Když daňový systém odradí Čecha, přijede Polák či jiný Evropan.

A jaké příležitosti Brazílie českým podnikatelům nabízí?

Češi mohou v Brazílii podnikat třeba v oblasti veřejné dopravy či energetiky.

V jakých segmentech podnikají Brazilci v ČR?

Brazílie do ČR vyváží třeba maso. Brazilský podnikatel vnímá jako partnera pro podnikání celou EU. Když přijede do Česka a jednání dopadnou dobře, je to v pořádku. Když dobře nedopadnou, jede do sousední země.

Hovořil jste o tom, že lidé v Brazílii se dostávají z chudoby do středních vrstev. Bývalý prezident Lula odstartoval sociální programy posilující gramotnost dětí. Prezidentka Dilma Rousseff v nich pokračuje. Můžete některý představit?

Jeden z nejúspěšnějších programů je Bolsa Familia (příspěvek pro rodiny – pozn. red.). Funguje tak, že pokud rodina posílá děti do školy, dostává na ně příspěvky.  Program se snaží zabránit tomu, aby děti chodily pracovat, jak tomu bylo dřív.

O poznání lépe než před lety vypadají i slumy pro chudé, takzvané favely. Existují projekty k jejich zlepšování?

Lidé vydělávají víc peněz a bydlení si sami vylepšují. Existují ale i projekty, které do favel zavádějí vodu a elektřinu. Favely jsou fenomén hlavně větších měst, koncentrují se tam lidé s nižšími příjmy. Není to koncentrace kriminálníků, jak si lidé v Evropě občas myslí. Kriminalita tam vzniká z chudoby, favely proto začaly hlídat místní policejní stanice. Favely mají svou strukturu, jsou tam obchody i banky. Jde o to, aby tam lidé žili důstojně, není reálné favely zrušit, pro mnoho lidí znamenají domov, stěhovat se nechtějí.

Jak vyvažujete ochranu Amazonského pralesa s vytvářením pracovních příležitostí?

Vláda se snaží balancovat. Jsou oblasti, kde je kvůli ochraně území zakázáno kácení. Kontrolovat to lze pomocí letadel a radarů. Jinde, kde lze půdu využít pro zemědělské účely, se kácet může. Počet lidí, kteří tam mohou sehnat práci, ale není velký – v zemědělství se hodně používá technika. Práci mohou lidé získat spíš ve městech. Od roku 2003 klesla nezaměstnanost v celé Brazílii ze 13 na současných 4,7 %.

V jakých oblastech lidé nejvíc pracují?

Ve velkých městech hlavně ve službách, ve stavebnictví či v průmyslu. Zavedli jsme program pro zrychlení růstu, pro příští čtyři roky je na růst vyčleněno 530 bilionů dolarů – především na energetiku a na bydlení, které je spojeno se stavebnictvím. Další investice jdou do veřejné dopravy, na zlepšování silnic či na přístavy. A kvůli blížícímu se mistrovství světa ve fotbale i na letiště či na infrastrukturu, což se týká asi deseti měst.

Navýší mistrovství světa ve fotbale (rok 2014) a následná olympiáda (rok 2016), které se uskuteční v Rio de Janeiru, pracovní příležitosti?

Jistě. Chceme, aby to byly začáteční pohony – ekonomika by měla růst nejen dva roky, ale kontinuálně. Lidé by ani poté neměli být bez práce.

Andrea Cerqueirová

Facebook komentáře