Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

UNASUR odmítla americké akce proti Venezuele, Venezuela zahájila obrovské vojenské cvičení

Hodnocení uživatelů:  / 13
NejhoršíNejlepší 

 

Kolem Venezuely se opět začíná zvyšovat napětí. Poté, co USA uvalily na venezuelské činitele další sankce, sociální hnutí zaplnila ulice Caracasu, šéf Amerického Jihoamerického velitelství (SOUTHCOM) přiznal možné změny ve vládě, Venezuela zahájila desetidenní vojenské cvičení, Unie jihoamerických států (UNASUR) svolala mimořádnou schůzi ministrů zahraničí a vydala USA jasnou zprávu.

  • unasur-odmitla-americke-akce-proti-venezuele-venezuela-zahajila-obrovske-vojenske-cviceni

O plánovaném puči v zemi se mezitím objevují další informace. Podle slov předsedy Venezuelského parlamentu zavítala tajně do země ředitelka predátorské nevládní organizace National Endowement for Democracy a v přestrojení se sešla s představiteli pravicové opozice. Šéfka sekce pro Latinskou Ameriku a Karibik Miriam Kornbith se koncem února dokonce ubytovala v hotelu pod jménem Sarah Collins. 

Mezitím, venezuelská ministryně zahraničí Delcy Rodriguwzová varovala, že nedávné akce USA v zemi jsou součástí plánu, který zahrnuje možnou vojenskou intervenci v zemi a ekonomickou blokádu. „Představují si ekonomickou blokádu, celá země by to měla vědět. Nevěřte příběhu, že to je o sankcích na skupinu Venezuelanů, ovlivní to všechny...Všechny země, na které byly uvaleny takové zákony, čekaly vojenské intervence a to je varování, které náš prezident Nicolas Maduro prohlašoval v regionu a doma,“ prohlásila v televizi.

O možném svržení venezuelské vlády se zmínil i šéf Amerického Jihoamerického velení (SOUTHCOM) John Kelly. „Puč? Víte, neznám nikoho, kdo by chtěl ovládnout ten chaos, můžeme ale vidět, ať už je to konec jeho vlády nebo cokoliv jiného, neřekl bych...Neřekl bych úplně puč, ale mohou nastat jistá opatření pro změnu vedení,“ řekl. 

14. března svolala UNASUR, která do země poslala nezávislou komisi, aby přezkoumala vládní tvrzení o plánovaném americkém puči, urgentní schůzi ministrů zahraničí členských zemí. V prohlášení jihoamerické země odsoudily americké sankce:

Členské státy UNASUR odmítají dekret, který byl vydán 9. března 2015 vládou Spojených států, který představuje hrozbu vměšování proti suverenitě a principu nezasahování do záležitostí jiných států.

Členské státy UNASUR potvrzují svůj závazek k uplatňování mezinárodního práva, mírového řešení sporů a principu nezasahování a žádá vlády, aby se zdržely využití donucovacích prostředků, které porušují mezinárodní zákony.

UNSAUR opakuje svou žádost vládě USA, aby přehodnotily a provedly dialog s Venezuelou jako alternativu na základě respektování suverenity a sebeurčení lidu. Žádáme také zrušení dekretu.

Venezuela se také začala připravovat na možnou agresi. V sobotu zahájila sérii několika vojenských cvičení mířených na schopnost národa odolat cizí invazi. Ministr obrany Vladimir Padrino Lopez cvičení popsal jako přípravu na „imperiální agresi.“ Do procesu se zapojily i dobrovolnické milice a ruští vojáci, kteří jsou v zemi na návštěvě. „Účast populace má být vyjádřením civilní a armádní aliance s ohledem na americkou vládní deklaraci, která Venezuelu považuje za neobvyklou hrozbu,“ dodal. „Venezuela musí být připravena, protože nikdy nebude jako Libye nebo Irák.“

Cvičení se má zúčastnit asi 100 tisíc lidí, z toho 20 tisíc civilistů. Cvičení potrvá 10 dnů.

Zdroje: Telesur [1][2][3][4], BernamaVenezuelanalysis.com
Foto: @armadaoficial

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře   

#2 karelvazler@seznam.cz 2015-03-22 18:35
Venezuela by měla uzavřít dohody s Ruskem a Kubou. Případně s Čínou, ta se ale zatím kvůli svému ekonomickému vlivu drží stranou. Amerika si stále více dovoluje a Obama už dávno nemá situaci pod kontrolou. Zdá se, že šílenci definitivně ovládli půl světa.
#1 Jan Kopeček 2015-03-19 09:12
Americké ku.vy neumí nic jiného, než diktovat, vyhrožovat a zabíjet. A to po celém světě. A najednou se najde nějaký Putin, který ty svině má docela na háku. Co s tím, když Rusko je jaderná velmoc a nenechá se zastrašit americkými hrdlořezy, kteří by válku s Ruskem stejně prohráli!

Facebook komentáře