Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

U řeky duhových ptáků (v jazyce guaraní), čili Uruguay

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • uruguay-mapa
Do dnešního rána se obyvatelé probudili jako po večírku. Agentury Factum, Cifra i Equipos-Mori se mýlily, a tak se předpovězené výsledky od skutečných liší.

Sorpresa del noche, nočním překvapením, byl zisk strany Colorado dr. P.Bordaberryho, a to 17,91% hlasů. Partido Nacional (Blancos) dr. Lacalle drží 31,38% hlasů, levicová Frente Amplio J.Mujicy má 43,45%, P.Independente 2,25% hlasů a nevstoupí do Senátu, do Sněmovny ale ano a další strany mají 5,01% hlasů. Zatím má tedy levice v Senátu nově 15 křesel, Blancos 9 a Colorados 6. V Senátu je tedy parita 15:15 mezi levicí a pravým středem, kterou rozhodne až politická příslušnost viceprezidenta, 31. senátora a předsedy Senátu.

Stane se tak po balotáži, což je politický krok někdy vysvětlovaný jako nová volba mezi starými, zde mezi pány Mujicou a Lacallem. Balotáž zavedl Napoleon III. roku 1852 a dodnes se jí drží na západní polokouli Haiti a 13 latinskoamerických zemí. Proběhne 29. listopadu 2009, tedy v den kdy volí také Honduras, a bude mít zásadní význam. Senát bude pravicový, bude-li zvolen pan Lacalle (předsedou Senátu bude J.Larraňaga), nebo levicový, padne-li do rukou Mujicových, potažmo bývalého ministra financí, sociálního demokrata D. Asturiho.

Možná vám chybí údaje o lavicích v Poslanecké sněmovně. 49 míst má Frente Amplio, 30 Blancos, 18 Colorados a asi jeden z P. Independente. Jsou to prozatímní údaje, ale druhé kolo voleb platí.

Volby nejsou dobrým vysvědčením pro Mujicu. Padlo i korespondenční hlasování, a amnestie pro vojáky platí, pokud nepůjde o zvěrstva typu Plán Condor. Je to ta druhá strana mince, kdy se na tribunách předháněli „revolucionáři", kterým by skutečný „lider campesino del pueblo"  Raul „Bebe" Sedic ruku nepodal... Frente Amplio mělo Mujicovu kandidaturu zvážit. Jeho partnerka, paní Lucy Topolansky (ach to jméno), nepatří mezi ty ženy, které by voličky chtěly vidět jako svou první dámu. A tak je možné, že se všichni spolehnou na „un rumbo securo", tedy správný směr dr. Lacalle, který už, jak CFP! uvedl, prezidentem země byl.

Uruguay má hrdé a nepoddajné obyvatele. Proto nepodceňujme ani vliv Evo Moralese, který se po summitu ALBA v Cochabambě musel pochlubit tím, že Rusko a jeho letectvo rozšíří letiště u Cochabamby. Bylo by to možná jen přání a la Chávez, nicméně přítomnost tajemníka Bezpečnostní rady RF armádního generála Nikolaje Patruševa, bývalého ředitele FSB, na samotném summitu spíše napovídá, že Američané s Rusy zase budou hrát šachovou partii na mapě tentokrát asi jihoamerických států. A to se Uruguajcům vůbec nemusí líbit.

 

Facebook komentáře