Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Trochu jiné oslavy pádu Zdi – v Chile

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • margot-honecker
Paní Margot Honeckerová je vdovou po bývalém prvním tajemníkovi SED Erichu Honeckerovi. Dnes je jí 83 let a žije se svým vnukem Robertem v elegantní předměstské čtvrti Santiaga de Chile.

Na svůj současný život se dívá bez nostalgie, přestože si výročí založení Německé demokratické republiky, jíž před dvaceti lety začal zvonit umíráček, připomněla tak jako před dvěma desetiletími,  7.11.1989,  kdy takzvaný stát dělníků a rolníků, vzniknuvší z bývalé sovětské okupační zóny, slavil naposledy.

Tehdy se připomínalo 40. výročí založení  republiky za přítomnosti velkého počtu státníků z celého světa. Stačilo 48 hodin a všechno bylo jinak. Delegace politiků z celého světa  narychlo opouštěly luxusní pankowské vládní vily a svého hostitele Honeckera ponechaly osudu. Dcera Sonja si pak vzala Chilana Leonarda Yaneze a spolu s paní Margot odjela v roce 1992 do Chile. O rok později přibyl i Erich Honecker, kterého propustili ze zdravotních důvodů z německého vězení.

V Chilské republice nenalezl manželský pár s vdanou dcerou nové přátele, ale ty staré. Po vojenském puči generála Pinocheta v roce 1973 opustily desetitisíce Chilanů nuceně svou vlast, a tisíce jich nalezly azyl v NDR, tak jako například současná prezidentka země, lékařka a absolventka Humboldtovy univerzity v Berlíně Michele Bacheletová, která má mezi svými spolupracovníky také další známé a přátele z NDR.

Přesto se paní Margot do minulosti vrací nejen v myšlenkách, ale realitou. To když každoročně cestuje na měsíční komplexní zdravotní prohlídku do kubánské Havany, do vládního sanatoria pro cizince. Život paní Margot je taková půjčka na oplátku. Stěží mohla vědět, že jednou skončí mezi těmi, jimž východoněmecký režim kdysi pomohl, a kteří se k její rodině neobrátili zády. Naopak, dodnes jí pomáhají.

 

Facebook komentáře