Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Stav nouze v Ekvádoru

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • ekvador
Minulý týden vyhlásil prezident Rafael Correa v zemi šedesátidenní stav nouze. Zemi sužují sucha, která snížila stavy ve vodních elektrárnách. Asi nejhůře je na tom elektrárna Ponte Daniel Palacios.

Ekvádor v časech energetické nedostatečnosti sice odebírá kolumbijskou elektrickou energii, ale tentokrát se Kolumbijci rozhodli, že do ekvádorské rozvodné sítě nepustí ani kilowatt. Ministr ekvádorské vlády tak byl nucen odcestovat do Limy v Peru, a energii nakoupit tam.

Zítra bude o věci ještě jednat peruánská vláda a v pátek 13.11. budou zahájeny dodávky, které pro Ekvádor vykryjí téměř 20% ztrátu elektřiny. Mezitím vláda zvýšila sazbu (dotaci) pro ty, kteří jsou schopni si elektrickou energii vyrábět na 0,15 USD za kWh. Řada dřívějších výrobců své kapacity totiž odstavila v době, kdy stát nabízel, potažmo dovážel elektrickou energii levně. Průmyslové podniky čeká omezení, stejně jako poskytovatele služeb. Jak uvedl guayaquilský El Universal, ve výškových budovách sice ještě běží klimatizace, ale nejezdí výtahy. Na ministerstvu zdravotnictví tak reportér listu napočítal průměrně osmnáct osob za minutu, které se pokoušely pěšky ztéci jednotlivá poschodí. Úřední doba byla zkrácena, domácnostem se doporučuje nastavit ledničky na dvojku z obvyklých pěti stupňů, lidé se mají sprchovat ve vlažné vodě, a především, všechny domácnost mají odpojit své přístroje ze stand-by režimu. Banky musely být napojeny na dieselmotorové agregáty, aby byl zajištěn alespoň nějaký provoz. Kartové bankomaty přirozeně při poklesech napětí stávkují, a ani banky nejsou příliš horlivé při vyřizování nových platebních karet.

Letošní krizi možná bude připomínat i to, že malíři dostali doporučení krášlit stěny zvláště veřejných budov jen jasnými barvami, tak, aby v nich bylo možno využívat denního svitu co nejdéle. O tom, jak dlouho bude elektřina v zemi téměř na příděl, rozhodne i v tomto členském státě OPEC -- příroda.

 

Facebook komentáře