Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Srpnový nárůst inflace ponechává mnoho Venezuelanů na "nucené dietě".

Podle opozičních venezuelských ekonomů zaznamenala Venezuela v srpnu nejvyšší měsíční inflaci za posledních 12 měsíců, a to 17,3 %. Tato hodnota je třikrát vyšší než inflace v Kolumbii a dvakrát vyšší než v Mexiku, Uruguayi a Chile za celý rok 2021.

Jihoamerická země, v níž vládne socialistický vůdce Nicolás Maduro, zaznamenala podle observatoře za poslední rok nárůst cen o 153 %.

Potravinový koš se oproti srpnu 2021 zvýšil o 21,66 % a minimální mzda podle observatoře pokrývá 4,3 % nákladů na základní potraviny pro rodinu (asi 371 dolarů). Ve městech ve vnitrozemí, jako je Maracaibo, je však krize pociťována se zvláštním důrazem: podle tamní obchodní komory se potravinový koš v srpnu zvýšil na 517 dolarů.

 

 

  • srpnovy-narust-inflace-ponechava-mnoho-venezuelanu-na-nucene-diete

Faktorem, který před několika týdny způsobil prudký nárůst cen, byla devalvace venezuelského bolivaru vůči americkému dolaru o 37 %, vysvětluje José Guerra, ekonom, poslanec zvolený v roce 2015 a člen Venezuelské finanční observatoře, který je nyní v exilu.

Tato devalvace se "promítla" do cen, které vzrostly o něco více než 17 %, vysvětluje. "V následujících měsících se pravděpodobně pomalejším tempem bude vliv srpnové devalvace i nadále promítat do cen," uvedl pro Hlas Ameriky.

Venezuela se dostala z více než čtyřletého hyperinflačního cyklu teprve loni v únoru. Podle Guerry se dnes nachází ve "fázi vysoké inflace".

Jeho předpověď není optimistická. "Tento proces bude pokračovat. To bude přetrvávat. Srpnová inflace rozpustila kupní sílu platů a důchodů na polovinu," upozorňuje.

Venezuelská finanční observatoř tento týden oznámila, že ceny potravin minulý měsíc vzrostly o 15,6 %. O více než 22 procentních bodů vzrostly ceny položek, jako je oblečení a obuv, zábava, alkoholické nápoje nebo vzdělávání.

Chávezovská centrální banka Venezuely před několika týdny oznámila, že inflace v červnu dosáhla 11,4 % a v červenci 7,5 %. Podle její poslední zprávy vzrostly ceny za prvních sedm měsíců roku na 48,4 %, což je nejvíce v Latinské Americe.

Mzdy ve Venezuele, které se stále počítají v dolarech, ztratily mezi březnem a srpnem letošního roku přesně polovinu své kupní síly kvůli poklesu národní měny, varuje ekonom Guerra.

Celý článek ZDE: https://es.theepochtimes.com/el-golpe-de-la-inflacion-de-agosto-deja-a-muchos-venezolanos-en-dieta-forzosa_1037999.html

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře