Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Další špatná zpráva pro USA: Bývalý levicový partyzán a přítel Huga Cháveze zvolen prezidentem Kolumbie

Gustavo Petro složil přísahu jako kolumbijský prezident

Bývalý partyzánský bojovník je prvním levicovým prezidentem v historii země. Má také většinu v Kongresu a oslabenou opozici. "Přísahám Bohu a slibuji lidu, že budu věrně dodržovat ústavu a zákony Kolumbie," řekl tisícům lidí.

Bývalý senátor, který před třemi desetiletími opustil ozbrojené povstání, složil přísahu po 15. hodině před početnou delegací zahraničních hostů.

Petro, který vystřídá Ivána Duqueho, bude čtyři roky vládnout padesátimilionové zemi, která se poprvé v regionu dostane na "oběžnou dráhu" levice.

  • spatna-zprava-pro-usa-byvaly-partyzan-a-pritel-huga-chaveze-zvolen-prezidentem-kolumbie

"Zahájí první vládu, která, jak doufáme, bude mírová. Doufáme, že Kolumbii přinese to, co jí chybělo po celá staletí, a to je mír a klid. Začíná vláda, která bude bojovat za environmentální spravedlnost," řekl Petro v sobotu na akci v Bogotě.

Vedle Petra složila přísahu i environmentalistka Francia Márquezová (40), která se stala první afroamerickou viceprezidentkou země, jíž historicky vládnou bílé mužské elity. "Dokud se důstojnost nestane zvykem," řekla.

Kolumbie vstupuje do období změn, v jejímž čele stojí levičák, Kongres je mu nakloněn a opozice je oslabena po pádu bývalého prezidenta Álvara Uribeho (2002-2010), který stál v čele pravice. Petro vychází ze "záviděníhodné pozice, má velkou většinu v Kongresu a z hlediska ulice má podporu, jakou v posledních letech neměla žádná vláda.

„Chávez byl můj přítel a respektoval jsem jeho postup , ale skutečnost, že se v závěrečné fázi pokusil napodobit kubánský model, ve mně vyvolala mnoho pochybností... Také se mi nelíbilo, že kruh, který obklopoval Cháveze, měl kolumbijský FARC jako vzor.“ říká Petro doslovně ve své nové knize.

------------------------

Gustavo Francisco Petro Urrego (narozen 19. dubna 1960 v Ciénaga de Oro, Córdoba)3 je kolumbijský politik a ekonom. Je zakladatelem politické strany Colombia Humana a předsedou politické koalice Pacto Histórico. Od 7. srpna 2022 je prezidentem Kolumbijské republiky.

Od útlého věku žil v Zipaquirá v Cundinamarce, kde zastával různé veřejné funkce. V mládí byl členem Hnutí 19 de abril (M-19), městské guerillové skupiny, která se v letech 1974-1990 účastnila vnitřního ozbrojeného konfliktu v Kolumbii a která se po demobilizaci v roce 1990 stala Alianzou Democrática M-19, druhou nejvýznamnější politickou silou v Ústavodárném shromáždění v roce 1991. Pod její zkratkou byl ve volbách v roce 1991 zvolen do Sněmovny reprezentantů.

Byl senátorem republiky za stranu Polo Democrático Alternativo (PDA), kterou získal ve volbách v roce 2006. V roce 2009 na svůj post rezignoval, aby se ve volbách v roce 2010 ucházel o post kolumbijského prezidenta za stejnou stranu. Po odchodu z Polo Democrático založil hnutí Movimiento Progresistas (později Colombia Humana), s nímž se stal starostou Bogoty a vládl jí v letech 2012-2015. V roce 2020 rozhodl Meziamerický soud pro lidská práva proti kolumbijskému státu za to, že ho v roce 2013 odvolal z funkce a bránil mu ve výkonu funkce starosty Bogoty. V roce 2018 se podruhé ucházel o post kolumbijského prezidenta a skončil na druhém místě, což mu umožnilo stát se senátorem díky zákonu o opozičním statutu, který uděluje mandát druhému nejvyššímu prezidentskému hlasu.

Překlad CFP!

Zdroj: https://www.infobae.com/america/america-latina/2022/08/07/gustavo-petro-asumira-hoy-como-primer-presidente-de-izquierda-en-colombia/

https://www.pulzo.com/elecciones-2022/gustavo-petro-dice-que-fue-amigo-hugo-chavez-previo-elecciones-2022-PP1080615

https://es.wikipedia.org/wiki/Gustavo_Petro 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře