Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Španělsko vyhostilo honduraského diplomata

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • eduardo
V předvečer cesty delegace Organizace amerických států do honduraské Tegucigalpy (členy delegace mají být Peter Kent z Kanady, Jorge Taiana z Argentiny, Bruno Stagno z Kostariky, Kenneth Baugh z Jamajky, Patty Espinozová z Mexika, Carlos M. Troncoso z Dominikánské republiky, Juan C. Varela z Panamy a José M. Insulza, generální tajemník OAS) se vláda Španělského království rozhodla (po vyjádření honduraského prezidenta Manuela Zelayi) neuznat akreditaci José Eduarda Martella Mejíi, velvyslance Hondurasu v Madridu, a dnem 19.srpna 2009 mu odebrat -- v souvislosti s ukončením agrémentu (souhlasu) a jeho odjezdem ze země -- diplomatické výsady a imunity.

Eduardo Martell začínal v Madridu v roce 2006 jako diplomat nižší třídy (encargado de negocios), což odpovídá klasické hodnosti chargé d´affaires. Po puči z 28. června se přiklonil ke klice Roberta Michelettiho, kterého ovšem dosud de iure neuznala žádná vláda, a zařadil se tak mezi skupinku asi čtyř velvyslanců nerespektujících pověření svého prezidenta, Manuela Zelayi. (Jsou to pánové R. Flores, F. Martinez, R. Custodio jr. a paní E. Ortezová.)

Horlivou činnost španělské Zapaterovy vlády vyvolalo to, že komise OAS mířící do Tegucigalpy je složena, vyjma Josého Insulzy, z ministrů zahraničních věcí sedmi zemí západní hemisféry, tak jak se na nich dohodl pučista Micheletti s OAS. Španělská vláda José Luise Zapatera byla první zemí světa, která odvolala svého tituláře, Ignácia Rupéreze, z Tegucigalpy, a je dobře, že se probudila z letní letargie, i za cenu toho, že odjezd velvyslance připomíná (u zemí které nepřerušily diplomatické vztahy rozhodně) spíše vyhoštění.
Fakticky tomu tak ale je. Eduardo Martell měl být totiž honduraským průvodcem delegace OAS za situace, kdy ministryně zahraničí Hondurasu Patricia Rodasová úřaduje v nikaragujském exilu v Ocotalu.

Pučista Micheletti tak ztratil informátora přímo od pramene. Podle dnešního průzkumu veřejného mínění prováděného online deníkem La Prensa.hn pozitivní výsledek návštěvy delegace OAS očekává 21 procent dotázaných. Vzhledem ke spíše nedostupnosti internetu v soldateskou zmučené zemi a na neanonymitu ankety, jde o překvapivě vysoké číslo.

 

Facebook komentáře