Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Prezidentka Crist. Fernandez převzala „žezlo“ vedení MERCOSURu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • logo-mercosur
Představitelé zemí MERCOSURu jednali v pondělí a v úterý v Montevideu. Schůzka byla určena zejména novým kontaktům (uruguayský Tabaré Vázqéz na ní uvedl svého nástupce v úřadě José Mujicu), a běžné agendě -- od „zdravice" EU, která s MERCOSURem hodlá intenzivněji spolupracovat, až po odsouzení porušování lidských práv v Hondurasu a konstatování, že Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay a Venezuela volby, organizované Michelettiho klikou při porušení dohod ze San José/Tegucigalpy neuznávají, a tedy ani volbu Porfírio Lobo Sosy budoucím prezidentem Hondurasu.

Ostatní země se na vrcholné úrovni nevyslovily (Kolumbii reprezentoval viceprezident s pověřením jednat s Chávezem o napjatých vztazích).

Michele Bacheletová, jejíž vláda režim v Tegucigalpě neuznává, naopak definitivní rozhodnutí ponechává na svém nástupci, který možná vzejde z voleb 13. prosince. Evo Morales, tak jako jiní, přítomen nebyl. Setkání byla přesto významná: J.Mujica a H.Chávez si prohlédli výrobní závod postavený z venezuelských investic a Chávez mohl konstatovat, že v podniku „hay un socialismo construido por las trabajadores", existuje socialismus tvořený samotnými dělníky (ve smyslu „radničkog samoupravljanija Osnovnih organizacijama udruženog rada" v  FNRJ/SFRJ  v letech 1954-1990, pozn. TEN).

Navazovalo jednání Cristiny Fernandezové, prezidentky Argentiny, s José Mujicou, budoucím prezidentem Uruguaye. Tématem byla, jak jinak, Botnia. (Jde o celulózku a papírnu ležící na řece Uruguay, postavenou Finy, která tzv. chlorine-free metodou vyrábí hmotu z eukalyptových plantáží v západní Uruguayi. Hmota je zpracovávána na jemný toaletní papír, kapesníčky atd., a mimo jiné - což se zjistilo až při argentinské blokádě silnic ve státě Entre Ríos - je zpracovávána i v Argentině). Jednání prezidentky a budoucího prezidenta země očekáváno nebylo. Dnes ve středu odlétá CFK do Buenos Aires a následovat ji bude Hugo Chávez Frías. Ten zde také navštíví vojenský opravárenský závod a po oficiální čísti návštěvy se ještě týž den vrátí do Caracasu.

Jednání MERCOSURu ovlivňuje i růst nezaměstnanosti v Latinské Americe. Pro korektnost, nebo neutrálnost, uveďme, že v Hondurasu (nečlenská země) vyšplhala z jarních 49 procent práceschopného obyvatelstva na nynějších 71 procent nezaměstnaných, respektive, osob, které nemohou najít jakoukoli práci. Což některé politiky (jako třeba Michelettiho) viditelně nevzrušuje.

 

Facebook komentáře