Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Pozdní spravedlnost v Chile

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • augusto-pinochet
V pátek 4.září bylo v chilském hlavním městě Santiagu de Chile zadrženo jedenadvacet armádních důstojníků ve výslužbě, kteří se spolu s jinými složkami -- tajnou policií DINA, četnictvem a policií (celkem je vydáno 165 zatykačů) - podíleli na zrůdnostech Pinochetova vojenského režimu. Přestože generál Augusto Pinochet, vzor některých tuzemských „demokratů", vládl v Chile v letech 1973 až 1990, největší hrůzy se udály v letech 1973 až 1976.

 

Oněch jedenadvacet důstojníků armády (pět generálů, deset plukovníků, podplukovník a další velící důstojníci ve výslužbě) je podle zažité latinskoamerické tradice zadržováno na vojenských základnách, což je právem každého vojáka (nebýt v civilním vězení).

Je prokázáno, že jmenovaní se účastnili operace Colombo, kterou od roku 1973 organizovala tajná služba DINA -- a v jejímž rámci v roce 1975 „zmizelo" 119 osob, dále jednorázové „calle conferencia", jak se říkalo likvidaci členů levice mezi 30. dubnem a 6. květnem 1976 a plánu Condor. Plan Condor byla akce všech kontrarozvědek tzv. Cono Sur/Sul, zemí jižně pod obratníkem Kozoroha, při níž se soustřeďovaly informací a využívaly se v rámci existujících diktatur, tedy té Pinochetovy a Stroessnerovy v Paraguaji. V rámci plánu Condor (srn. Chile Declassified Project) byly k věznění využívány stadiony (na NárodnímStadionu, na němž se hrálo slavné fotbalové semifinále v roce 1962, bylo od 11. září 1973 vězněno 12 tisíc lidí), ale vězení vzniklo i na Estadio Chile, kde byl zavražděn Victor Jara. Vězni se ocitli také na největší školní plachetnici světa Esmeraldě (4.000 BRT výtlak), a v tzv. nacistické Colonii Dignidad o velikosti 147 km2, v níž vládl šílený pedofil Schäfer. Mučení, water-drawing alias waterboarding, bylo zkoušeno na ústředí DINA ve Ville Grimaldi. V ní armáda a DINA mučila také studentku lékařství a členku Socialistické mládeže Michele Bacheletovou, a věznila v ní v lednu 1975 i její matku. Protože otec nynější chilské prezidentky zemřel při výslechu na infarkt, byla Bacheletová s matkou propuštěna. Azyl nalezla v Austrálii a v NDR, kde na Humboldtově univerzitě  v Berlíně dostudovala medicínu. V NDR se vdala za krajana, porodila v Lipsku syna a v roce 1979 odjela zpět do Latinské Ameriky.

Do roku 1990 bylo podle soudce Victora Montigliho jen v Chile popraveno 3197 lidí, v celém „Cono Sur" pak kolem 60 tisíc, přičtou-li se i oběti argentinské.

Je jistě zajímavé, že tato taktika únosů a vražd vycházela z francouzské praxe v Alžírsku.

Facebook komentáře

Nejčtenější