Paraguay rozehrála vysokou hru
- Podrobnosti
- ze světa / Latinská Amerika|
- 30. prosinec 2009|
- Miro Suja|
- 8212 x
Předseda Senátu paraguajského Kongresu Miguel Carrizosa přímo řekl, že dokud bude Chávez intervenovat do vnitřních záležitostí jiných zemí, neschválí paraguajský Senát vstup Venezuely do Mercosuru.
V této souvislosti mě napadlo, že Spojené státy by při eventuálním vstupu do Mercosuru mohly mít s Paraguají rovněž problémy, a to ze stejného důvodu. Paraguajské Ministerstvo zahraničí stáhlo již jednou v srpnu schvalování žádosti Venezuely o vstup do Mercosuru z programu jednání Kongresu, aby zabránilo jeho nepřijetí, což mohlo zhoršit vzájemné vztahy obou zemí. Alberto Grillón z vládní strany řekl, že debata o vstupu Venezuely do Mercosuru by mohla pokračovat v březnu příštího roku. Chávez požádal o vstup do Mercosuru 4. června 2006 a jeho žádost byla schválená parlamenty Argentiny, Uruguaye a nedávno i Brazílie.
V Brazílii se rovněž vedla velice urputná slovní „bitva o Venezuelu", avšak samotní opoziční venezuelští politici, například i starosta Caracasu Antonio Ledesma, mimochodem tvrdý kritik Huga Chávéze, apelovali na brazilské zákonodárce, aby přijetí Venezuely schválili, poněvadž členství Venezuely v Mercosuru je „důležité pro celou venezuelskou společnost".
Třeba brazilský konzervativní senátor Arthur Virgilio řekl: Nemůžu dovolit, aby Brazílie podpořila diktátorské praktiky nějakého prezidenta Jižní Ameriky. Nehlasuji proti svobodnému obchodu ani proti ekonomické integraci, kterou Mercosur reprezentuje, ale proti kompatibilitě politické situace ve Venezuele s demokratickými principy bloku."
Hugo Chávez na tato prohlášení brazilských senátorů reagoval jako vždy velice originálně: „Brazilští senátoři papouškují to, co říká Washington." Nedávná Chávezova prohlášení o možné válce s Kolumbií vyvolala dokonce rozpaky i ve vládních lavicích brazilského Parlamentu. Nakonec však vášnivou debatu ukončil Lula, který řekl, že přijetí Venezuely je strategickým rozhodnutím dlouhodobého charakteru, a že se do Mercosuru nepřijímá H.Chávez, ale Venezuela jako země, náš soused a důležitý obchodní partner."
Dá se však očekávat, že Venezuela do Mercosuru nakonec vstoupí i s Chávezem, poněvadž Paraguay, jedna z nejchudších zemí Latinské Ameriky, by zcela jistě nějakou tou „rozvojovou" pomocí ze strany Venezuely nepohrdla. Například za uznání Tchajwanu jako jediného zástupce Číny si v rámci „rozvojové pomoci" nechává Tchajwanem pravidelně vybavovat své státní úřady tchajwanskou výpočetní technikou. Lze proto s velkou pravděpodobností předpokládat, že vstup Venezuely do Mercosuru nebude pro Cháveze zablokován navždy, avšak nebude laciný. Ostatně Kirchnery si Chávez rovněž zavázal nákupy jejich bezcenných dluhopisů v hodnotě několika miliard USD, tak proč by od naftového magnáta Cháveze nemohla mít něco i Paraguay. Nakonec vyjádření Alberta Grillóna z vládní strany o tom, že jednání o vstupu Venezuely by mohla pokračovat v březnu příštího roku, dávají tušit, že věc není uzavřená definitivně.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Anglosasi opúšťajú Ukrajinu
- Z PRONEWS (9.1. - 10.1.2025) Los Angeles: Plameny "vymazávají" Hollywood ...
- Fico o evropském superstátu a o protiopatřeních SR vůči Ukrajině ...
- Rostislav Iščenko: Pokud Ukrajina zastaví tranzit ruské ropy, nezbude z ní ani název
- Prof. Peter Staněk s Dr. Josefem Skálou - svět pod novou vládou USA
- Z Russkoj Vesny (13.1.2025 - 14.1.2025): Chersonská oblast je připravena přijmout uprchlíky z Kalifornie