Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Na letišti v Port au Prince narůstá vztek na USA

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • haiti-zemetres
Vztek na USA narůstá na letišti v haitském hlavním městě Port au Prince. Letiště kontrolují američtí vojáci, kteří odvracejí letouny s humanitární pomocí.

Desítky Francouzů a Haiťanů s dvojím občanstvím o víkendu čekaly na přeplněném letišti na evakuaci po zemětřesení, které srovnalo většinu Port au Prince se zemí. Letadlu, které je mělo vzít na francouzský ostrov Guadeloupe, však bylo na poslední chvíli zakázáno přistát. „Repatriují jen Američany a nikoho jiného," cituje agentura AFP jednoho z Francouzů. „Americký monopol už musí skončit. Ovládají nás a nedovolí nám vrátit se domů."

Dav ze špatné koordinace a zmatečnosti viní americké velení, kterému haitská vláda svěřila správu letiště. Francouzský ministr pro zahraniční spolupráci Alain Joyandet už oznámil, že si u americké vlády stěžoval na to, jak její vojáci řídí letiště v Port au Prince. „Podal jsem oficiální protest," prohlásil v Port au Prince poté, co Američané zabránili v přistání francouzskému letadlu vezoucímu polní nemocnici. Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí později informaci o oficiálním protestu popřel s tím, že Francouzi a Američané na Haiti spolupracují, jak je to jen v obtížných podmínkách možné.

Proudící humanitární pomoc však na Haiti naráží na nedostatek koordinace. „Haiťany nikdo neinformuje o tom, co tam veze nebo posílá a kdy letadla přiletí. A když přistanou, není kdo by se o tuto pomoc postaral, protože naprosto chybí koordinace," konstatoval představitel haitské vlády Michel Chancy.

Chybějící koordinace při distribuci a organizování pomoci pak má za následek, že zranění a vyhladovělí a žízniví lidé v ulicích města žebrají od cizinců jídlo.

 

Facebook komentáře