Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Manuel Zelaya Rosales (snad) opouští Honduras

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • zelayamanuel
Jak dnes nad ránem (3:00 SELČ) oznámila v přímém přenosu honduraská televize, Manuel Zelaya Rosales ještě ráno opustí brazilské velvyslanectví v Tegucigalpě a odletí do Mexika. Podle některých zdrojů má na letišti Toncontín přistát Calderónův prezidentský letoun Fuerzas Aéreas Mexicanas. Letoun pro prezidenta, jeho ženu Xiomaru de Castro a dvě děti ovšem nejspíše přistane na  letecké základně Hernána Acosty Mejíy v Tegucigalpě.

Někteří pozorovatelé tvrdí, že Mexiko je jen přechodnou stanicí, protože v pátek Zelaya možná promluví před delegáty ALBY v Havaně na Kubě.

Podle blogu „La Gringa Blogcito" je ovšem v Nikaraguji připraven luxusní komplex, který nabídl Zelayovi jeho přítel, Piero Coen, který se povětšinou obchodně zdržuje v Guatemale. Má se za to, že rychlý odjezd Manuela Zelayi umožnila dohoda kostarického prezidenta Oscara Aríase, nově zvoleného honduraského prezidenta Pepe Lobo Sosy a panamského prezidenta Ricarda Martinelliho včera v San José, na níž Lobo Sosa potvrdil svůj úmysl amnestovat obě strany konfliktu, který vedl k vyhnání Zelayi ze země.

V tuto chvíli (3:39 SELČ) je v Hondurasu půl deváté večer, a před brazilským zastoupením několik set policistů a členů oddílu Cobra odstranilo plošiny (pro pozorování), a betonové i drátěné zátarasy. Právě pohyb vojáků před ambasádou vystrašil teleSUR, která vydala zprávu, že se chystá přepad brazilské mise. Začínají se scházet lidé a z povolené vzdálenosti skandují hesla na podporu zákonného prezidenta země, který vlast opouští - nuceně -- pod příkrovem noci.

Dnes ráno, 10.prosince, přijíždí do Tegucigalpy první státník od 28. června, panamský prezident Ricardo Martinelli, který by stál před skutečností existence státnické „trojice" Zelaya-Lobo Sosa-Micheletti, přičemž podle protokolu by měl jednat výhradně se zákonným prezidentem Zelayou.

Tomu končí období strádání a askeze, kterému byl od 21. září až dodnes na brazilském zastoupení vystaven (do budovy nebyly například propouštěny žádné léky atp.). Nečeká se, že by Zelaya s politickou činností v exilu ustal.

Podle posledních zpráv pučistický ministr vnitra zablokoval na příkaz Roberta Michelettiho odjezd Zelayi z ambasády do exilu...

 

Facebook komentáře