Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Lula odcestoval do Číny a snaží se obnovit vedoucí roli Brazílie v mezinárodní politice

Levicový prezident slíbil, že po izolacionismu svého předchůdce Jaira Bolsonara bude „Brazílie hrát vedoucí roli v nové světové geopolitice“

  • lula-odcestoval-do-ciny-a-snazi-se-obnovit-vedouci-roli-brazilie-v-mezinarodni-politice
  • lula-odcestoval-do-ciny-a-snazi-se-obnovit-vedouci-roli-brazilie-v-mezinarodni-politice
  • lula-odcestoval-do-ciny-a-snazi-se-obnovit-vedouci-roli-brazilie-v-mezinarodni-politice

Poté, co prezident Luiz Inácio Lula da Silva odložil svou oficiální návštěvu Číny kvůli zápalu plic, odcestoval tento týden do Pekingu a bude  se snažit obnovit vedoucí roli Brazílie v mezinárodní politice a projednat mírové návrhy k zastavení války na Ukrajině. 77letý prezident, který měl původně odcestovat do Číny od 25. do 31. března, po izolacionismu svého předchůdce Jaira Bolsonara slíbil, že „Brazílie bude hrát vedoucí roli v nové globální geopolitice“.

Lula se v pátek setká v Pekingu se svým protějškem Si Ťin-pchingem , s nímž bude „hovořit o válce na Ukrajině“, řekl ministr zahraničí Mauro Vieira. Levicový vůdce odmítl poslat na Ukrajinu munici ve jménu míru a navrhuje vytvoření skupiny zprostředkovatelských zemí. Po jeho návratu z Číny bude tato skupina vytvořena, ujistil Vieira.

„Vladimir Putin si nemůže udržet území Ukrajiny“, zatímco ukrajinský prezident Volodimir Zelenskij „to také všechno chtít nemůže,“ řekl Lula ve čtvrtek a navrhl, aby se Kyjev vzdal Krymského poloostrova, anektovaného Ruskem v roce 2014. Ukrajinská diplomacie tuto myšlenku odmítla, přestože uznala "úsilí brazilského prezidenta najít způsob, jak zastavit ruskou agresi."

BRICS také na programu

Lula ve čtvrtek navštíví Šanghaj na inauguraci své spojenkyně a bývalé prezidentky Dilmy Rousseffové do čela New Development Bank, banky BRICS. Skupina zemí BRICS, kterou Brazílie tvoří spolu s Ruskem, Indií, Čínou a Jižní Afrikou, vznikla v roce 2006 za Lulovy první vlády.

Návštěva Číny podtrhuje Lulův zájem o obnovení diplomatických vztahů se strategickými zeměmi poté, co předtím cestoval do jiných hlavních měst, jako je Buenos Aires a Washington. Program prezidenta za doprovodu parlamentních a stranických vůdců bude zejména politický, poté, co byl minulý týden pokryt ekonomický potenciál vztahu s Pekingem.

Obchodní fórum přijalo 500 brazilských (především agrobyznysmanů) a čínských podnikatelů a bylo podepsáno více než 20 dohod o spolupráci, včetně jedné, která umožní provádět obchodní transakce v realech a jüanech, aniž by vyžadovaly dolary. 

Čína je hlavním obchodním partnerem Brazílie: bilaterální obchod zaznamenal v roce 2022 rekord ve výši 150,5 miliard dolarů.  Brazílie , největší regionální ekonomika, je hlavním cílem čínských investic v Latinské Americe (48 procent), s 70,3 miliardami dolarů v letech 2007 až 2020, podle brazilsko-čínské obchodní rady. 

Prvních 100 dní vlády

Lula toto pondělí oslavil 100 dní u moci a byl to nejbouřlivější začátek vlády v novodobé historii země, kvůli pokusu o převrat z 8. lednaNásilná invaze Bolsonarova davu způsobila nejen rozsáhlé škody, ale také přinutila novou vládu soustředit své úsilí na rozptýlení možných nových hrozeb proti demokracii.

Lula musel několik týdnů věnovat veškerou svou pozornost vedení ozbrojených sil a vystřídal některé velitele, kteří byli příliš blízko jeho předchůdci Jairu Bolsonarovi, mezi nimi nyní již bývalého velitele armády, generála Júlia Césara Arrudu, s cílem obnovení institucionální normality. 

Překlad CFP!

Zdroj: https://www.pagina12.com.ar/539316-lula-viaja-a-china-buscando-retomar-el-protagonismo-internac

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře