Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kostarika schválila americkou okupaci

  • lod-kostarika
Dalším příkladem pokračující militarizace války proti drogám je souhlas kostarické vlády s tím, že USA smějí do země vyslat 7000 mariňáků, aby „bojovali proti drogám".

Hlasování v parlamentu o této otázce bylo napjaté a několik poslanců poukazovalo na to, že Spojené státy dostávají bianko šek k okupaci země a k ohrožení svrchovanosti země. Kostarika nemá od roku 1948 žádnou vlastní armádu. Přesto (nebo právě proto?) je to jedna z mála zemí regionu, která v posledních dekádách nezažila žádné převraty nebo brutální diktatury. V den zrušení armády, 1. prosince, dokonce Kostaričané slaví státní svátek.

Jediným důvodem, proč je Kostarika v americkém hledáčku, je tak její geografická poloha. Pokud by země byla okupována, může se tím uzavřít vhodný blok pozemní přepravě drog z Latinské Ameriky do Mexika a posléze do USA.

V rámci dohody mají americké jednotky „svobodu pohybu a právo podnikat jakékoli akce související s jejich určením". K vojákům na zemi se přidá ještě 46 válečných lodí a stovky vrtulníků.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře