Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Jair Bolsonaro alias brazilský Trump

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Dnes byl slavnostně uveden do funkce nově zvolený prezident Brazílie Jair Bolsonaro, jenž má díky svým konzervativním postojům, mimo jiné, i k imigraci, islámu nebo homosexualismu či LGBT problematice přezdívku brazilský Trump.

-----------

Jair Messias Bolsonaro (narozen 21. března 1955 ve městě Glicério) je brazilský politik a bývalý vojenský důstojník. Dne 28. října 2018 byl zvolen prezidentem Brazílie.

Webová stránka
www.bolsonaro.com.br

  • jair-bolsonaro
  • jair-bolsonaro
  • jair-bolsonaro
  • jair-bolsonaro
  • jair-bolsonaro
  • jair-bolsonaro
  • jair-bolsonaro

Bolsonaro je po obou rodičích italského původu. Byl třikrát ženatý a má celkem pět dětí. Od roku 1991 je poslancem brazilské poslanecké sněmovny, předtím byl radním v Riu de Janeiru. Během politické kariéry vystřídal několik politických stran, od ledna 2018 je členem národně-konzervativní a pravicové Sociálně-liberální strany, přičemž sám je spíš krajně pravicový.

Bolsonaro byl kandidátem své strany v prezidentských volbách v roce 2018, které se konaly v říjnu minulého roku. V průběhu volební kampaně jej 6. září 2018 napadl útočník s nožem. Bolsonaro útok přežil se značnou ztrátou krve a poraněním jater, střeva a plic. Jeho stav byl krátce po útoku označen za stabilizovaný, ovšem zprvu se nepočítalo s jeho účastí ve zbytku předvolební kampaně.

Ještě před prvním kolem voleb však byl Bolsonaro z nemocnice propuštěn a vystoupil v jedné soukromé televizní stanici přesně ve stejnou dobu, kdy jiní kandidáti debatovali na stanici TV Globo. Podle průzkumů měl v posledních dnech před prvním kolem voleb podporu 35 % voličů a byl považován za favorita i pro druhé kolo. Proti němu se konaly masové demonstrace pod heslem Ele não (On ne).


První kolo voleb dne 7. října 2018 přineslo pozoruhodné Bolsonarovo vítězství, když získal 46,7 % hlasů oprávněných voličů.
 
Do druhého kola voleb, které se konalo 28. října 2018, nastoupil Bolsonaro v roli favorita proti kandidátovi levicové Strany dělníků (PT) Fernandovi Haddadovi, který v prvním kole získal 28,4 % hlasů.

V druhém kole voleb zvítězil Bolsonaro s 55 % hlasů a stal se tudíž novým brazilským prezidentem.

Prezident Jair Bolsonaro se často chová jako provokatér, populista, člověk bojující proti establishmentu a korupci. V tom se podobá i Donaldu Trumpovi, americkému prezidentu.

Bývalý populární prezident Lula, jenž přivedl za své vlády v letech 2003 až 2011 svoji zemi na světové výsluní, je nyní ve vězení a kritizován za své socialistické experimenty v pomoci chudým. Jeho nástupkyně Dilma Rousseffová, vládnoucí v letech 2011 až 2018, bývá přičítán pád brazilské ekonomiky, spjatý s klientelistickým řízením, všudypřítomnou korupcí a nárůstem kriminality. Tato dáma, již si Lula vybral, sice byla vystavena kontroverznímu vyšetřování, nakonec ale přeci jen poražena v parlamentních volbách počátkem října letošního roku.

Zdroj: https://eurozpravy.cz/zahranicni/amerika/238904-kdo-je-novy-brazilsky-prezident-jair-bolsonaro-fasista-nebo-jen-tropicky-trump/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jair_Bolsonaro

Facebook komentáře