Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Honduraská hemoragie, čili krvácení

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • hundouras-econocrash
Tzv. honduraská interimní vláda Roberta Michelettiho dnes vyhlásila další restriktivní opatření, která zavádějí vízovou povinnost pro některé latinskoamerické země. Ode dneška musí být honduraským vízem opatřeny například všechny čtyři druhy brazilských pasů, včetně služebních a diplomatických. Podobnou povinnost zavedla recipročně Brazílie pro cestující Hondurasany.

Druhdy vyhledávaný cestovní doklad, honduraský pas, který zatím platí i bez víza v celé EU, se pravděpodobně stane pouhým identifikačním průkazem bez valného významu pro cestování. Po čtvrtečním suspendování americké pomoci, o níž toho nelze mnoho nového napsat, to totiž jsou především samy středo a jihoamerické země, které zužují akční rádius honduraským obchodníkům, kteří především stojí za převratem z 28. června.

Honduras, který denně krvácí fyzicky (násilí policie a vojska při každodenních demonstracích), „krvácí" také ekonomicky. Denní ztráty se odhadují na 20 milionů dolarů s tím, že od převratu už jde o zhruba půl miliardy, což je částka, s níž se bude muset vypořádat jakákoli jiná -- i zvolená -- vláda. Prezident Guatemaly Alvaro Colom přitom tento týden po setkání s Manuelem Zelayou prohlásil, že jeho země neuzná zastoupení vzešlé z voleb, pokud se Zelaya včas nevrátí do své země.

Micheletti včera pro stanici HRH dramaticky prohlásil „vamos a morir, si es necesario, para defender nuestra Patria" (Zemřeme, bude-li to nebytné, při obraně naší Vlasti) a dále izoluje stát, přičemž nejizolovanější z vyloučených se dnes ovšem cítí chilští, venezuelští i argentinští diplomaté vypovězení z Tegucigalpy. Protože podle vídeňské konvence jejich země neuznaly de iure „nový" režim, jejich pověření objektivně trvá, přestože „de facto" byli z Hondurasu vyhoštěni. Diplomaté, zvyklí na denní pohyb a četné společenské akce jsou nuceni řešit situaci dobrovolnou klauzurou v budovách svých ambasád a rezidencí, protože odjezd ze země by byl považován za souhlas s pokynem pučistické vlády. Pohyb na veřejnosti je přitom  zbytečné riskovat. Na situaci ovšem vydělal MMF, který Hondurasu ve finanční depleci poskytl obratem 140 milionů dolarů. Přirozeně, jako „výhodný" úvěr.

 

Facebook komentáře

Nejčtenější