Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

God Save the Queen i nadále hymnou na Sv.Vincentu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • grenadiny-znakma
Dnešní sčítání volebních hlasů znamenalo pro labouristickou stranu dr. R.Gonsalvese mohutné zklamání. V referendu o tom, zda se Sv. Vincent a Grenadiny stanou republikou, nebo zda si ponechají stávající vazby k Londýnu, se menšina voličů, 43,1% vyslovila pro republiku, zatímco většina, 55,6% si přeje být i nadále ve formálním poddanství britské královny Alžběty II. Konkrétně pro republiku bylo 22.493 voličských hlasů, proti republikánskému zřízení se vyslovilo 29.019  voličů.

Jednotně volili všichni labouristé. Po prohře předseda vlády Gonsalves, který si dělal naděje, že se stane prvním prezidentem země, poblahopřál svému protivníkovi, předsedovi Nové demokratické strany Arnhimu Eustacemu k vítězství. Ostatní země přijaly rozhodnutí obyvatel nevzrušeně, pouze premiér Trinidadu a Tobaga vyjádřil jisté zklamání, neboť to zatím znamená, že Carribean Court of Justice na jeho ostrově nevznikne.

Přes zdánlivou jednotu ostrovů v Karibiku existují určité, a nikoli malé rozdíly. Například Commonwealth of Dominica se plně orientuje na Čínskou lidovou republiku, která jí poskytla výhodné úvěry, dotace a v současnost školí 70 vysokoškoláků na čínských vysokých školách. Sv. Vincent staví zase za tchajwanské peníze silnice na ostrově, a týden před volbami dostala labouristická vláda od velvyslance Tchajwanu šek na 100 000 dolarů na vybudování středního učňovského školství.

Lze říci, že Dominica také ještě před deseti lety přála Tchaj-wanu. Pak však Peking učinil vládě v Roseau nabídku, která se neodmítá (nebyla o nic menší, než ona ruská nabídka Bělorusku - půl miliardy dolarů za diplomatické uznání Jižní Osetie a Abcházie), a do Roseau přibyli zástupci Pekingu. Dominika pak navíc vstoupila do Chávezova sdružení ALBA, čímž si zajistila palivo i další rozvojovou pomoc.

Utilitární chování ostrovních státečků je dnes, v době tíživé ekonomické recese, jediné možné, protože velké výletní cruisery sice i nadále zajíždějí do karibských přístavů, ale turisté méně utrácejí, a i při programu na ostrově (potápění při pobřeží) se na jídlo a nocleh vrací do kajut a jídelen svých lodí. Země, které vsadily na hotelové komplexy a golfová hřiště se dnes potýkají s volnými kapacitami a rostoucí nezaměstnaností svých obyvatel.

 

Facebook komentáře

Nejčtenější