Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Evo Morales Ayma opět prezidentem Bolívie

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • morales-volby
Podle výsledků, které včera ve 23:00 místního času oznámil znovuzvolený bolivijský prezident Evo Morales Ayma lidu La Pazu na slavné Plaza Murillo, Hnutí za socialismus, MAS, získalo průměrně 67 procent hlasů.

Vytvoření Zákonodárného shromáždění Bolivijského mnohonárodního státu tak bude převážně v rukou zastupitelů hnutí MAS, kteří především získali výraznou převahu v počtu zvolených senátorů.

Volili se, kromě prezidenta a viceprezidenta, také poslanci -- 130 osob -- a senátoři -- po čtyřech z každého departamentu. MAS získal v Chicquisace 3 křesla, v Ouru 4 atd., jednoduše více než polovinu v šestatřicetičlenném orgánu. Pět provincií doplnilo svou departamentální autonomii, kterou dosud mělo jen Beni, Pando, Santa Cruz a Taríja (od roku 2006), a dále „se autonomizoval" jeden region a 12 muncípií. Nové autonomní vlády ještě zvolí své nové představitele, především guvernéry, jak ale řekl Evo, „autonomía es para el pueblo, no por los terratenientes" (autonomie je pro lid, ne pro držitele půdy).

Začalo nové období tzv. gobierna del dialogo, vlády dialogu La Pazu a všech částí územních i profesních mnohonárodní Bolívie. Jak včera prohlásil Morales, bolivijský lid musí být ve službách výhradně bolivijského lidu.

Manfred Perez Villa (24 procent celkově) a jeho hnutí Plan Para Bolivia, Plán pro Bolívii, zvítězil pouze v provincii Santa Cruz, což ovšem neznamená, že by odštěpenecké hnutí zanikalo. Ostatní strany ale vykázaly minimální volební zisky.

Evo Morales povládne do roku 2015, nicméně bolivijští analytici se shodují na tom, že nové zákony se budou psát na období třiceti let, a budou navazovat na ústavu, schválenou v lednu letošního roku lidovým referendem. Pro referendum se tehdy vyslovilo 61,4 procent obyvatel, včera pro Moralese Aymu hlasovalo 62 procent voličů. Volilo celkem 5,138.583 Bolivijců a Bolivijek, členů volebních komisí bylo 140 238, volby zajišťovalo 55 tisíc vojáků a policistů, přítomno bylo 4.124  pozorovatelů a volby ověřovalo 708 notářů. Přesto, nelze mít výsledky za konečné (vyjma priority - volby prezidenta), protože proces nového zpracovávání volebních výsledků časově pozdrží vytváření nových orgánů.

První zasedání Zákonodárného shromáždění se tak uskuteční až v příštím roce a volba předsedy a místopředsedy Poslanecké sněmovny je dokonce plánována až na 22.února 2010. Che Guevarovské „až k vítězství" a „vítězství vždy" - ve prospěch lidu -- čtyři desetiletí po Guevarově smrti v jeskyni opanovalo právě bolivijské indígenos pocházející z horských příbytků v podobných  jeskyních .

A několik statistických údajů nakonec: V roce 2005 činil bolivijský HDP, neboli Producto Bruto Interno, 9 miliard dolarů, v letošním roce je odhad 20 miliard, což je na hlavu, per capita, nárůst z 1010 na 1671 dolarů. Letošní růst HDP je 4,7 procenta,  pro rok 2010 se očekává růst do 5 procent.

Stát kontroluje 30 procent svých zdrojů, zatímco v roce 2005 to bylo jen osm procent. Devizové rezervy se odhadují na 8,5 miliardy dolarů. V zemi podnikají Číňané, Rusové a Indové (Jindal Steel and Power, zpracování železné rudy a hutě), začíná se těžit lithium. Heslem je: „!Bienvenidos como socios, no como padrones!" čili „Buďte vítáni jako společníci, nikoli jako páni." Země vyváží ropu a plyn

 

Facebook komentáře