Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Dmitrij Medveděv v Argentině i o vojenské spolupráci

Ve středu přiletěl na mezinárodní letiště Ezeiza v Buenos Aires ruský prezidentský speciál s prezidentem Ruské federace, ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, prezidentem sdružení Rosatom Sergejem Kirilenkem a dalšími členy obchodní delegace.

  • dmitri-medvedev-x
Jde o první návštěvu hlavy Ruska v Argentině, se kterou car navázal diplomatické vztahy v říjnu 1885. Po pádu Romanovců byly od roku 1917 do roku 1945 diplomatické vztahy ve stádiu klidu.

V poslední době byla významná návštěva prezidentky Cristiny Fernandez de Kirchner v Moskvě v prosinci 2008, kdy byla podepsána smlouva o strategické spolupráci mezi RF a Argentinou. Proces má být nyní završen podpisem více než tuctu mezistátních smluv, mj. o zrušení vízové povinnosti pro občany obou zemí. V Argentině dnes žije významná komunita sedmi set tisíc Rusů, a obchod s RF vykázal v roce 2009 obchodní přebytek ve prospěch Argentiny ve výši 0,7 mld dolarů. Rusko dováží plodiny a potraviny (vloni importovalo 110 tisíc tun hovězího), a naopak exportuje hnojiva, válcovaný materiál a strojírenské výrobky. Zhruba 22 procent elektrické energie vyrobené v argentinských vodních elektrárnách vyprodukovaly z Ruska dovezené turbíny.

Rusko hodlá participovat na výstavbě argentinských jaderných elektráren (Atucha III.), chce pomoci s geologickým průzkumem a případně těžbou ropy a plynu a umožní argentinské straně leasing ledoborců a vrtulníků, jejichž specifikace nebyla upřesněna.

Velvyslanec RF v Argentině Alexandr Dogadin sice zprávy o jiné spolupráci nepotvrdil, avšak argentinský list La Nación 13. dubna upozornil na cíl, kterým je „desarrolar la cooperación militar", tedy rozvoj vojenské spolupráce.

Program návštěvy Dmitrije Medveděva vyvrcholil slavnostní večeří, která proběhla v paláci San Martín. Z Argentiny se se vší pravděpodobností přesune do Brazílie, kde v pátek začíná summit zemí BRIC (Brazílie, Ruska, Indie a Číny). (Závěrem týdne očekávají prezidenta RF v polském Krakově).

Medveděvova a Lavrovova mise je od jejich návštěvy ve Venezuele významným počinem a také odpovědí na aktivity Hillary Rodham Clintonové a jejího náměstka v oblasti, v níž právě probíhá návštěva ministra obrany USA Roberta Gatese v Peru a v Kolumbii.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře