Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Chile: 11.září, část Mincovního paláce spadla

  • moneda-allende
Je tomu 36 let, kdy vrchní velitel chilských ozbrojených sil, generál Augusto Pinochet Ugarte nařídil letecký a pozemní útok na prezidentský palác La Moneda (do roku 1848 byl mincovnou), který obýval zvolený a chilským Kongresem jmenovaný prezident, Salvador Allende Gossens.

Salvador Allende se opíral o Unidad Popular, jakousi Lidovou jednotu, kterou jako zakladatel socialistické strany doplnil o radikály, komunisty a levicové křesťanské demokraty. Po jeho nástupu do úřadu, v roce 1970, vznikly v hlavách amerických stratégů obavy, že by se právě on, stoupenec etatistických zásahů do ekonomiky, mohl stát „druhým" Fidelem Castrem. S Castrem měl společné jen to, že Chile za dobu jeho prezidentství Kubu uznalo, a Castro s Allendem se navštívili. (Castro také Allendemu věnoval nový samopal, který byl později nalezen u těla mrtvého.)

Byly to zbytečné obavy, nicméně i přesto vyústily ve státní převrat 11. září 1973, který doslova změnil dějiny Latinské Ameriky. Zatímco do tohoto data se mělo za to, že vojáci moc uchvátí a předají (s tím počítali i Freiovi křesťanští demokraté), Pinochet ukázal, že to může být i jinak, a přestože v roce 1988 už neměl politickou podporu, vládl tvrdou rukou až do roku 1990. Přiklonil se k chilské verzi neoliberalismu, sdělitelné jednou větou -- více podnikatelů znamená více demokracie. Tím oslňoval (i přes nesmyslnost sdělení) své severoamerické ochránce, kteří mu tolerovali i vraždy vlastních generálů (Carlos Pratts), natož civilní mrtvé a zmizelé. Účtování po Pinochetovi bylo neveselé: vlastenecký generál zpronevěřil ve svůj prospěch 27 milionů dolarů a 23 jeho příbuzných bylo trestně stíháno za korupci, někteří i vazebně. Včera, 11. září 2009, zněl tedy La Monedou a celým Santiagem odkaz mrtvého (zabitého?) prezidenta Allendeho, kterého dopoledne uctila prezidentka Michelle Bacheletová, když národu opakovala jeho slova: !Viva Chile, viva el pueblo, viven los trabajadores! (ať žije Chile, národ a ať žijí pracující).

Slovy „nikdy více" reagoval na přelomové výročí i kandidát v nadcházejících prosincových prezidentských volbách Eduardo Frei, který dlí na návštěvě u Cristiny Fernandez de Kirchner, argentinské prezidentky.

Co zůstalo po Augustu Pinochetovi? Trpkost a smutek Chilanů, který způsobil. A jeho evropští „ctitelé" možná ani netuší, že i jeho doména www.pinochet.cl zůstává už léta  neprodejnou.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře