Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Calderón volky nevolky do Madridu pojede

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • calderon-felipe
V pátek kolem 23.hod. místního času byl ve státě Querétaro ve středním Mexiku unesen vlivný politik PAN, Partido Acción Nacional, Strany národní akce, Licenciát Diego Fernandez de Cevallos Ramos.

Byl prezidentským kandidátem v roce 1994, předtím byl federálním poslancem a v posledním desetiletí zasedal ve federálním Senátu, kterému dvakrát, naposledy v roce 2004/5 předsedal. Byl také profesorem trestního a obchodního práva na Uni Iberoamericana v Ciudad de México.

Politik byl unesen u vlastního ranče a ve voze, v němž byl únos proveden, nalezli vyšetřovatelé krevní stopy. Stalo se to, co se denně běžně děje tisícům Mexičanů a Mexičanek. „Jefe Diego" (senátní přezdívka) byl ovšem blízký prezidentu Felipe Calderónovi, který je rovněž „panista", a tak byla dosti dlouho ohrožena především cesta mexického prezidenta do Španělska, na onen slavný summit EU a zemí Latinské Ameriky a Karibiku, kde má být 18. května soustředěno 33 státníků z Ameriky a 27 z EU, včetně našeho Václava Klause.

Summit, údajně šestý v pořadí, má ovšem svou zvláštnost. Tou je předcházející a podle mne trochu nepoctivý, minisummit EU a pouze Mexika, probíhající v pondělí v Comillas u Santanderu, na samé severní výspě Španělska. Mexiko zde má totiž v tichosti dostat vše to, co se Latinské Americe jen slíbí, protože Mexiko má být v nadcházejících svízelných časech trojským koněm spojenectví NAFTA, tedy USA, Kanady a Mexika.

Přesto byl Calderón rozhodnut do Evropy neletět. Kdoví. Změnu prý způsobilo až to, když byl Bruselem ad hoc informován, že summitu přece sám předsedá...  Do oblasti nebude kromě Mexičan nikdo vpuštěn, odbyde si jednání, následně v Madridu povečeři u královských veličenstev, absolvuje ranní zahájení summitu - a odcestuje do Washingtonu D.C., který je jeho a Castaňedově doktríně bližší.

Vývoj v Mexiku může být nyní dramatický (už teď politik Manuel Espino svými tweety ohlašuje, že mrtvola je v kasárnách někde v Quérétaru), ale Evropa si nemůže dovolit nejednat se zástupci 200 milionů obyvatel (Mexiko a Venezuela), jakkoli motivace Unie může být sporná (výsledky Lulovy cesty po světě zná zatím totiž jen on sám). Pro majoritu přítomných Latinoameričanů je událostí už jen setkání s králem, slibů Bruselu se nenasytilo zatím ani jedno hladové dítě z barrios kdekoli v Americe, snad s výjimkou frankofonní Haiti. A většina evropských představitelů rovněž akcentuje zejména večeři s Juanem Carlosem Alfonso Victor Maria de Borbón y Borbón, králem obojí Sicílie etc. etc. a JV Sofií Řeckou.

Iracionalita úsměvů bude stát proti realitě špatné kondice hospodářství tentokrát celého kontinentu, včetně Chile po zemětřeseních, a možná i Světa. Jde o účast na rituálu, nikoli na akci samé. Jako obvykle, bohužel.

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře