Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Brazilská resistence

Hodnocení uživatelů:  / 6
NejhoršíNejlepší 

Partido Comunista do Brasil (PCdoB): Zahraniční politika prozatímní vlády ohrožuje latinskoamerickou integraci

PCdoB vydala v pondělí 30. května 2016 prohlášení své Národní politické komise odsuzující „samozvaně prohlášenou novou zahraniční politiku“ v rámci brazilského převratu, která vzkřísí „podřadnou zahraniční politiku vůči americkému imperialismu a imperialistickým mocnostem Evropské unie, politiku posměchu a rozdělování zemí Latinské Ameriky, Karibiku a Afriky.“

  • brazilska-resistence

 Poznámky k zahraniční politice


1.         Národní politická komise Komunistické strany Brazílie odmítá návrhy předložené prozatímním ministrem zahraničí (José Serra) v rámci svého inauguračního projevu v oblasti zahraničních vztahů. Projevil touhu zničit prestižní dědictví Brazílie nashromážděné během vlády bývalého prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy a prezidentky Dilmy Rousseffové jejich nezávislou zahraniční politikou, obrannou míru a demokratizací mezinárodních vztahů.


2.         Národní politická komise Komunistické strany Brazílie odmítá prohlášení učiněná Ministerstvem zahraničních věcí nelegitimní vlády Michela Temera ze dne 13. května 2016, ve kterém se ministerstvo zcela nepřiměřeně a nepřátelsky vyslovilo k zemím Latinské Ameriky a Karibiku, kromě Unie jihoamerických národů (UNASUR). Tyto země a UNASUR vyjádřily solidaritu s naší zemí a s brazilským lidem v době narušení demokracie pokusem o převrat legitimní, ústavní a demokratické vlády Dilmy Rousseffové. Podobný postoj byl rovněž podpořen společenskými organizacemi z celého světa. Mezinárodní konsensus byl však, na druhou stranu, jen pozicí amerického velvyslance Organizace amerických států (OAS), který považoval probíhající převrat v Brazílii za zcela zákonný.


3.         Samozvaná „nová zahraniční politika“, která byla zveřejněna v inauguračním projevu prozatímního ministra zahraničí, ohrožuje nejen jednotu Latinské Ameriky, ale také značné diplomatické úsilí vlád Luly a Dilmy. Brazílie v předchozích vládách usilovně pracovala na vybudování jednoty Latinské Ameriky a podporovala suverénní politické sjednocení zemí regionu. Tato skutečnost také přispěla k vytvoření institucí jako je Mercosur, UNASUR a CELAC. Brazílie, jež vždy měla za svůj cíl podpořit a posílit integraci Latinské Ameriky a Karibiku, pomohla vybudovat geopolitický a ekonomický pól, jenž hrál důležitou roli v boji za rozložení světové moci, demokratizaci mezinárodních vztahů a světový mír.

4.         Prozatímní vláda představila snahu tyto dosažené úspěchy zhatit. Nyní útočí na spřátelené země a latinskoamerické integrační instituce, což kontrastuje s diplomatickými tradicemi v Brazílii. Projevuje nevraživé postoje k našim přátelským vazbám, v rámci kterých naše země vyrostly spolu s demokratickými a pokrokovými silami po celém světě. Brazílie koneckonců projevuje zastaralý přístup, když hlasitě vykřikuje na menší spřátelené země na kontinentu v době, kdy změkčuje hlas Spojených států amerických.

5.         Komunistická strana Brazílie opětovně děkuje za projevy a gesta solidarity spřátelených zemí a UNASURu a znovu se zavazuje k boji za suverénní sjednocení Latinské Ameriky a Karibiku. Princip, který je začleněn do spolkové ústavy, zní: „Brazilská federativní republika usiluje o ekonomickou, politickou, sociální a kulturní integraci národů Latinské Ameriky, jejímž cílem je vytvoření latinskoamerického společenství národů.“ (Článek 4, Odstavec 1) .

6.         Národní politická Komise PCdoB oznamuje, že prozatímní šéf ministerstva zahraničí má v úmyslu zvýšit podřízenost zahraniční politiky vůči americkému imperialismu a imperialistickým mocnostem Evropské unie, zavést politiku posměchu a dělení Latinské Ameriky, Karibiku a Afriky.


7.         Během vlády demokratických a pokrokových sil vedených Lulou a Dilmou se Brazílie ukázala světu, posílila, zabývala se decentralizací světové moci a získala nový ekonomický řád tak, že se integrovala do nového bloku mimo jakýkoliv vliv USA a EU jako je BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika). Údajná „nová zahraniční politika“ prozatímní vlády José Serry hodlá tento význačný blok politicky oslabit ve prospěch Spojených států amerických.


8.         Národní politická Komise PCdoB znovu dává na vědomí ochotu bojovat za odhalení „nové zahraniční politiky“ prozatímní vlády Michela Temera a s celou stranou bude pokračovat v boji, aby odvrátila nelegitimní vládu, která se chopila moci prostřednictvím státního převratu.


Přeložil: Ing. Pavel Janeček, kandidát do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje

 

Zdroj: Národní politická komise Komunistické strany Brazílie, 30. květen 2016, São Paulo, Brazílie

Facebook komentáře