Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Brazílie a Paraguay dnes v noci – blackout

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • vypadek-proudu
Největší výpadek elektřiny, blackout, v jihoamerických dějinách se udál 10.listopadu, kdy se deset minut po 22. hodině odpojil výkon 14 tisíc MW vyráběný vodním dílem na Itaipú na řece Paraná a způsobil kaskádový efekt v celé Paragayi a brazilských státech Sao Paulo, Rio de Janeiro, Minas, Espiritu Santo, Rio Grande do Sul, Paraná, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Goiás a Pernambuco  a D.F, federální distrikt.

Dotčeno bylo více než 30 milionů lidí jak v Paraguayi, tak v celé jižní a střední Brazílii (mimo Rondonie a Bahíe). Na vině podle brazilského ministra dolů a energetiky Edisona Loby byly atmosférické poruchy nad Itaipú. Této verzi ovšem nevěří ani malé děti. V Sao Paulu a Riu, kde se zastavila metra, „vypla" i letiště Carlos Jolim a Santos Dumont. Do ulic měst byla vyslána BOPA, Batalhao de Operacoes Especiais, která zajišťovala bezpečí osob a majetku. Podle některých údajů je část Brazílie stále bez proudu, nefunguje telefon ani služby mobilních operátorů. V Paraguayi, která odebírá 90 % energie z Itaipú (Brazílie 20 % své spotřeby) se dodávky elektrické energie podařilo obnovit.

„Tmu" zažila Brazílie naposledy v roce 2001, ovšem nikoli v takovém rozsahu. Vyšetřovací verze zatím předpokládá hackerský útok na řídící systémy v Itaipú. Pro srovnání, blackoutované území Paraguaye a střední a jižní Brazílie odpovídá rozloze západní Evropy od Iberského po Jutský poloostrov.

 

Facebook komentáře