Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Bolívie: přes administrativní překážky (možná) k volbám

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • evo-morales-volby
V neděli 6. prosince si Bolivijský mnohonárodní stát  projde tím, čím prošli Hondurasané, a sice zcela novým typem voleb. Bolívie, pokud alespoň připomeneme to, co před měsícem CFP publikoval, volí prezidenta, kterým může být Evo „Evito" Morales z Hnutí za Socialismus, nebo pánové Manfredo Reyes Villa, republikán a bývalý guvernér provincie Cochabamba, či Samuel Doria Medina, z Národní jednoty.

Bolivijců a Bolivijek je sice 8,5 milionu, ale zatím je velkým tajemstvím, kolik voličů volit skutečně půjde. Je ale známo, že poprvé v dějinách budou volit komunity občanů v cizině, tedy v Argentině, Peru, USA a ve Španělsku. Argentinská ústřední volební komise (která propůjčí svá zařízení), odhaduje, že to bude kolem 80.000 voličů ze dvou set tisíc v zemi žijících a pracujících Bolivijců.

Pokud se ovšem budou chtít registrovat. Mějme za to, že se vyhneme Centru, a raději zvolíme Registro móvil, tedy pojízdnou registrační jednotku. V ní sedí ověřovatel. Předáme mu platný bolivijský průkaz, a on si ho oskenuje. Pak jsou nám odebrány otisky prstů (rovněž skenem), nemáme-li ruce, stačí upozornit na pahýly. Následně jsme fotografováni, podepíšeme se (elektronicky), pokud to nepůjde (neumíme to), uděláme jeden křížek, jak už to v civilistních republikách bývá. Vzápětí ze systému vyjede aršík s údaji o nás, fotem, otisky a pokud je vše v pořádku, staneme se teprve nyní plnohodnotnými voliči. Systému se říká „empadronamiento", a formulář, který vznikl, nás (nebo kteréhokoli voliče) bude provázet dosti dlouho. Pokud tedy svobodymilovní lidé budou chtít biometrickou registraci podstoupit, mohou.

Pak už jen bude stačit informace, kde a jak má volič volit. Pravdou je, že šestičlenná volební komise, tím, že vše musí ověřit (musí najít na archu výtah z občanova průkazu, foto, a především hlídat, aby po volbě podepsal že volil), není příliš výkonná. Demonstrační rychlost u honduraských voleb byla pět minut na osobu, ale to volila sama - proškolená -- komise.

Šestým členem komise je tzv. scrutátor, který stojí u urny, kontroluje, zda máte podepsané volební archy, a to prezidentkou či sekretářem (viz CFP) a na váš hlas dává razítko regulérnosti. Odcházíte až po „odepsání se".

Platnost volby vyhodnotí komise až po volbách. Honduras zmírnil pravidla (u této země je to na pováženou) a mimořádně platily křížky, kolečka a čísla. Pokud někdo do hlasu (papelety) zaškrtl pod Porfíria Lobo Sosu, vyfoceného na modrém pozadí (modrá je barva vlajky a s jednou bílou pěticípou hvězdou i prezidenta in spe) číslo, třeba jedna, bylo to platné značení. (Papeleta samozřejmě obsahovala fota i barvy dalších čtyř kandidátů, ale okénka pod nimi bylo nutné ponechat prázdná, logicky). Více označení na lístku či hlasu volbu zneplatnilo. V honduraské volební místnosti, tropicky prosté a většinou v jednoduchém stavení (škola) ovšem nechyběla kamera s on-line přenosem do municipálních volebních komisí, a také  policista v maskáčích a neprůstřelné vestě, s automatickou puškou v ponosu. Kdo byl opilý, měl smůlu, a kdo na těle - na triku -- něco propagoval (Libertad -- svoboda, je dost  protistátní požadavek), mohl být i zadržen. Že nevolil, je jasné.

Volby v Bolívii proběhnou ovšem rychleji a snad i svobodněji. U Hondurasanů, na občankách označených čárovým kódem, se kontroloval i onen čárový kód. Bolivijské Centro de Empadronamiento (středisko ověřování, řekněme) není něčím, čemu by bohabojní občané mohli tleskat. Proto trochu překvapuje, že po pravicových režimech využívají stejného mechanismu, určeného pro kontrolu občanů -- nejen hlasů, i levicové režimy, zaklínající se svobodou, rovností a bratrstvím.

Evito Morales, který mimochodem rád zpívá, má velké štěstí. Kdyby totiž Bolivijky mohly volit už od 9 let a stál by proti němu Miro Šmajda, hvězda letošní mezistátní Superstar, vyhrál by Šmajda. Pokud by ovšem toto jisté angažmá v nejisté Bolívii přijal.

 

Facebook komentáře