Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Argentina se snaží obnovit svou ropnou suverenitu

  • cfk
Znárodněním 51 % akcií společnosti Státní ropná ložiska (YPF) se argentinská vláda snaží obnovit svou ropnou suverenitu nad tímto strategickým přírodním zdrojem, důležitým pro rozvoj a další zprůmyslnění země v rámci obtížné světové ekonomické situace.

Argentinská agentura Argenpress oznámila, že prezidentka Cristina Fernandezová Kirchnerová zaslala Kongresu návrh zákona, který prohlašuje YPF za podnik veřejného zájmu z hlediska získání pozice samozásobitele v sektoru hydrokarurátů. Rozhodla zároveň o vyvlastnění 51 % majetku této společnosti, která je pobočnou společností španělské korporace Repsol. Oficiální zdroje uvádějí že částku, kterou zaplatí Argentina za akcie španělské korporace, stanoví Cenový tribunál. Repsol vlastní v současné době 57,4 % akcií YPF, tento podíl bude takto snížen na něco málo nad 6 %.

Dekret, který už vstoupil v platnost, také zavádí dočasnou intervenci ve firmě YPF na dobu 30 dnů s cílem „zabezpečit normální pokračování činnosti firmy, zachování jejích aktiv a majetku, zásobování vnitřního trhu pohonnými hmotami a zabezpečení pokrytí potřeby země". Projekt byl už schválen v senátních komisích Ústavních záležitostí, Energetické, Rozpočtové a finanční a bude předložen k plenárnímu hlasování 25. dubna t. r. Argentinská vláda v minulosti kritizovala politiku korporace Repsol – YPF, která snižovala rok od roku svou těžbu plynu a ropy, což donutilo Argentinu dovážet pohonné hmoty za více než devět miliard dolarů v roce 2011. To odpovídá hodnotě o něco málo nižší než byl celkový obchodní přebytek, jak uvádějí oficiální statistiky.

Společnost YPF byla založena v roce 1922 a byla největším státním účastníkem na těžbě ropy až do doby, kdy byla privatizována během vlády prezidenta Carlose Menema (1989 – 1999) jako součást neoliberálního převratu v devadesátých letech minulého století, který dovedl Argentinu k bankrotu začátkem 21. století. Největší argentinský energetický podnik si ponechá statut privátní firmy, ale 51 % majetku ve veřejných rukou bude rozděleno mezi Národní stát a produkční provincie. Podle informací Růžového domu (sídlo prezidentky) je za tímto opatřením snaha o maximalizaci využití investic, podpora těžby a obchodování s hydrokarburáty s vysokou přidanou hodnotou a racionální využití investic. Podle informací, které uvádí Prensa Latina, mnozí prezidenti latinskoamerických zemí a mnohostranné oblastní organizace vyjádřili podporu argentinskému rozhodnutí, kterým se rioplatenský stát přiřadil k dalším zemím, jako jsou Brazílie (Petrobras) a Venezuela (Petroleos de Venezuela SA), které už dříve využily těžbu ropy a plynu se státní účastí na podporu ekonomického růstu a snížení ekonomických nerovností.

Pramen: Prensa Latina, 20. 4. 2012

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře