Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Argentina opět zbankrotovala. Již podeváté

Argentina má problémy s vysokými zahraničními dluhy, nezaměstnaností a vysokou inflací, kterou zanechal bývalý pravicový prezident Mauricio Macri. Argentinci si cca před pěti lety zvolili pravicového kandidáta na prezidenta (MM), aby paradoxně snížil inflaci a vyvedl Argentinu z krize. Po čtyřech letech jeho vlády je na tom Argentina ještě hůř, než když do úřadu nastupoval.

Nový prezident Alberto Fernandéz si na pomoc při "řešení" dluhové krize zavolal zástupce Mezinárodního měnového fondu, aby o výši dluhu jednali.

  • argentina-opet-zbankrotovala-jiz-podevate

Argentina má opět finanční problémy, díky vysokému zahraničnímu dluhu zemi hrozí bankrot. Slovo „opět“ je přitom opravdu na místě, vždyť Argentina zbankrotovala ve své (ne až tak dlouhé) historii devětkrát. Naposledy v roce 2001, kdy nepomohly ani liberální reformy Dominga Cavalla, které původně vypadaly jako možná cesta z ekonomických problémů.

Současné vedení státu, které od konce minulého roku představuje prezident Alberto Fernandez, se snaží, aby se černý scénář v dohledné době neopakoval. Zatím má třetí největší jihoamerická ekonomika k další krizové epizodě poměrně „dobře“ nakročeno. Trápí ji vysoká nezaměstnanost i inflace, která již pokořila hranici padesáti procent.

Kvůli tomu do Argentiny přijely špičky Mezinárodního měnového fondu, aby jednaly, jak argentinské ekonomice ulevit. I přestože MMF Argentině poskytl od druhé poloviny minulého století desítky dohod a půjček, má globální instituce sídlící ve Washingtonu v jihoamerické zemi nevalnou pověst. I při zmíněné návštěvě protestovaly tisíce lidí za smazání zahraničních dluhů.

(Ne)chybějící plán

Argentinská vláda chce po MMF další finanční balíček. Má to ale (minimálně) jeden háček. Měnový fond chce ještě před ujednáním dalšího bail-outu vidět nějaký plán na ozdravení ekonomiky, která potřebuje zásadní strukturální reformy. Z ekonomických dějin Argentiny je poznat, že vážné krize nejsou náhodným nedopatřením. Nový levicový prezident Fernandez ale zatím s žádným komplexním řešením dosud nepřišel. Místo toho se chystá zvýšit daně, zmrazit ceny a zvyšovat platy.

Připravený plán však podle svých slov prý připravený má. Serveru Bloomberg ho ovšem citoval, že „nechce oznamovat v průběhu jednání,“ a přirovnal rozhovory k partičce pokeru. Fernandez, který navazuje na do jisté míry populistickou a levicovou peronistickou tradici, původně chtěl situaci vyřešit do konce března, což se ale z dnešního pohledu nejeví jako příliš reálná možnost.

zdroj: https://www.investujeme.cz/clanky/argentinska-particka-pokeru/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře