Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Argentina nebude devalvovat svou měnu

  • CFK_Chavez
Argentina nepřipravuje devalvaci své měny. Na tiskové konferenci to uvedl náměstek ministra hospodářství Axel Kicillof dnes, 4.6.2012 o 06:58. Dodal, že vláda se nechystá přijmout opatření, jež by zdramatizovaly situaci v zemi. Argentinské hospodářství se dostává pod rostoucí tlak, protože inflace roste a obchod slábne.

Stále více Argentinců vyměňuje své pesa za dolary, aby si zachovaly hodnotu své finanční hotovosti. Měnové kontroly zaměřené na omezení daňových úniků vyvolaly u obyvatel obavu o stav ekonomiky země. Současně dochází i k úniku kapitálu a poklesu investic. Po letech bouřlivého růstu zaznamenává argentinské hospodářství prudký pokles. Kicillof však tvrdí, že situace země je velmi dobrá, aby zvládla nové výzvy. Rezervy centrální banky dosáhly 47 miliard USD (38,14 miliardy eur), což je dostatečná částka na to, aby v srpnu dokázala vyplatit státní dluhopisy za 2,3 miliardy USD. Kicillof obvinil opoziční média, že se snaží vyvolat paniku v zemi, jejíž obyvatelstvo přišlo před deseti lety o dvě třetiny své životní úrovně. Tehdy vláda stanovila občanům limit, kolik si mohou vybrat ze svých bankovních účtů a pak devalvovala měnu. Opatřením se snažila zabránit státnímu bankrotu. "Ale teď se nepíše rok 2001," řekl náměstek ministra. Devalvace měny by byla výhodná pro ty, kteří mají své úspory v dolarech. Peso v posledních týdnech kleslo vůči dolaru o 30%. Informovala o tom agentura Reuters.

Poznámka CFP!: Jen pro zajímavot uvádíme, že v roce 2000 stálo argentinské peso přes 40 Kč a dnes je to cca 3,3 Kč, přepočteno podle neoficiálního kurzu pesa k USD na černém trhu. Oficiálně již pesa za dolary měnit nelze. Co se stane s řeckou drachmou po opuštění Eura nechceme raději ani domýšlet.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře