Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

72 hodin do voleb v Hondurasu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • volby-honduras
Události tohoto týdne mají poměrně rychlý spád. Od 23.listopadu platí Decreto PCM-30-2009, na základě něhož je v zemi nezákonné nosit zbraň, naopak, dekret povolává do zbraně 5000 rezervistů k zajištění hladkého průběhu nedělních voleb, v nichž se budou účastnit převážně američtí pozorovatelé.

Není vyloučeno, že Honduras opět navštíví paní Ileana Ros-Lehtinenová, senátorka (R-Fla), původním jménem Ileana Ros y Adato, se skupinou kubánských exulantů, kteří chtějí ve staré DC-3 dopravit do Hondurasu „zásoby a léky". Volební komise tak budou koučovat vysloužilí (verbální) anticastrovští bojovníci z Floridy, kteří přirozeně Zelayu považují za hermaníta política, politického bratříčka velkého ďábla Fidela Castra. Sama paní senátorka z Kuby pochází, a přestože je veteránkou Senátu USA (byla kdysi první ženou v tomto orgánu), nebyla, právě pro svůj  politický „drajv", nominována po bok propadnuvšího rep. kandidáta McCaina. Ori Ros, novinář The Jewish Forward, o ní sice napsal, že „sama uvádí, že její dědeček byl sefardský Žid", ale kehila (obec) v Havaně nic takového nepotvrzuje. Má se za to, že paní senátorka zvolila politický nástroj, a velmi zdařile s ním -- coby katolička -- operuje.

Pravdou je, že má dobré vztahy s Obamovým personálním šéfem Bílého domu Rahm Emanuelem. Protože spor v Hondurasu je sporem obchodníků arabského a židovského původu (jak CFP již uvedl), je její angažování nanejvýš logické.

Pučista Roberto Micheletti pověsil svůj úřad interimního prezidenta na týden, od 25.11. do 2.12, na hřebík a soukromničí ve svém rodném městě El Progreso asi 200 kilometrů severně od hlavního města Tegucigalpy, a tak asi nepřijede Jim DeMint, (R-S.Carol.), který de facto prosadil uznání jakýchkoli voleb v Hondurasu ze strany USA. Potvrzení Obamova nominanta Artura Valenzuely (náměstek H.Clintonové pro Západní hemisféru) Senátem bylo podmíněno uznáním voleb, což nešťastník Valenzuela ví, a proto na margo honduraských voleb například toto pondělí na uzavřeném zasedání OAS řekl, že „umožní vytvoření vlády národní jednoty podle smlouvy z 30.10. a návrat Zelayi do úřadu". Španělská agentura EFE poznamenala, že pan Valenzuela je buď nemocen, nebo je velkým snílkem s divokou fantazií. Volby totiž mají vytvořit pouze zdání legitimnosti pučisty plozeného procesu (říkám já), a zatím je uznají jen Spojené státy, Kolumbie, Panama a pravděpodobně i Peru.

Peru je sice nechtělo uznat, ale za současné situace (popsané v CFP) udělá natruc přesný opak toho, co Chilská republika. Michelle Bacheletová má ovšem vzpomínky na Pinochetovy pučistické demokratické „metody" dodnes na vlastním těle i duši, a odpovědí tedy je: neuzná.. Nicméně, hrstka zemí (ze 192) volby prohlásí za demokratické. Proto vyčkáme.

 

Facebook komentáře

Nejčtenější