Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Spojenectví medvěda a draka.

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Ekonomická a vojenská spolupráce Ruska a Číny se každým rokem prohlubuje. Proběhlo již mnoho společných vojenských cvičení a pracuje se na společné výrobě letadel, vrtulníků a různých jiných civilních a vojenských zařízení.

Nedávno byl mezi těmito zeměmi uzavřen největší plynový kontrakt v historii v hodnotě 400 miliard dolarů, ve kterém se Rusko zavázalo dodávat Číně 38 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně po dobu 30 let. K tomuto účelu bude Ruskem a Čínou vystaven plynovod, který se bude jmenovat Síla Sibiře.

  • spojenectvi-medveda-a-draka
Jedním z faktorů, kterým toto stále se utužující spojenectví Ruska a Číny zneklidňuje západ je dohoda, že budou mezi sebou obchodovat v národních měnách a nikoli dolarech. Touto smlouvou totiž de facto končí mezinárodní globální nadvláda petrodolaru jako rezervní světové měny.

Čína se také nepodvolila tlaku západu v tom, že neuvalila žádné obchodní sankce na Rusko v souvislosti s Krymem a ukrajinskou krizí. Americké a evropské obchodní sankce tím ztratili na své účinnosti a Rusko ještě kromě Číny dále obchoduje se zeměmi z hospodářského společenství BRICS a Euroasijské unie.

V současné době, se navíc připravuje druhý plynový kontrakt mezi Ruskem a Čínou, který velikostí trojnásobně předčí ten první. Tento kontrakt počítá s výstavbou dalšího plynovodu z Ruska do Číny, který se bude jmenovat Altaj a bude se jím do Číny dodávat celých 100 miliard krychlových metrů zemního plynu ročně! Předpokládá se, že smlouva bude podepsána již letos v listopadu. Tímto kontraktem nejenže Rusko vyrovná případné ztráty hrozící mu v případě odříznutí od evropského trhu, ale navíc také z Číny vytlačí současné dodavatele plynu, kterými jsou USA, Kanada, Austrálie a Katar.

Nová ekonomická orientace Ruska na Asii a na Jižní Ameriku je způsobená ztrátou důvěry v evropské obchodní partnery uvalující nesmyslné sankce na Rusko za připojení Krymu a neprokázanou podporu Novoruské domobrany v ukrajinském konfliktu, ve kterém stojí na jedné straně pučistická nelegitimní vláda podporovaná domácími neonacisty a ze zahraničí z USA a některých států Evropské unie a na druhé straně lidé z jihovýchodní Ukrajiny, kteří se odmítli poddat této nikým nevolené vládě.

Ekonomika USA se vinou jejich arogance a politické neprozřetelnosti hroutí a Evropská unie se musí zbavit své otrocké závislosti na tomto zadluženém upadajícím kolosu stojícím na hliněných nohou, jinak bude po ekonomickém krachu USA následovat kolaps Evropské unie. Státy EU se musí přetransformovat zpět na pouhé hospodářské společenství bez politické nadstavby a začít obchodovat s Ruskem a zeměmi z BRICS. Pokud to udělají dříve, než jim nesmyslné sankce a konfrontační politika uzavřou cestu ke smíru s Ruskem, možná nás tím zachrání od bídného osudu, který zřejmě nemine USA.

Ladislav Kašuka.

 

Facebook komentáře