Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

NYT aneb jaký je rozdíl mezi opravdovým novinářem a fanatickým sluníčkářem.

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Přestože se mi do toho zpočátku vůbec nechtělo, nakonec jsem se poté, co mne i přes mé prvotní odmítnutí znovu kontaktovala paní reportérka Hana de Goeij rozhodl, že poskytnu rozhovor panu Higginsovi z New York Times. Musím říci, že jsem byl velice mile překvapen jak samotným panem Higginsem, tak paní Hanou de Goeij, která byla na schůzce přítomná jako překladatelka. Rozdíl v přístupu opravdových profesionálů a kupříkladu pana Romana Mácy, který o mne opakovaně píše, aniž by se namáhal si něco pořádně ověřit, nebo se mne osobně zeptat, byl opravdu nebetyčný.

Škála otázek, které mi pan Higgins položil, byla opravdu široká a týkala se jak mých osobních názorů na celou řadu věcí, jako jsou mé názory na EU, nebo NATO, tak mých kontaktů s panem Alexandrem Usovským, kterého lidé jako pan Máca staví do role jakési šedé eminence, jenž jako prodloužená ruka Kremlu platí a řídí každého, kdo si v zemích východní a střední Evropy dovolí nekritizovat Rusko, nebo dokonce nedej bože ocenit něco z toho, co dokázal v posledních letech ruský prezident Vladimír Putin (netvrdím, že to část lidí nemůže dělat za peníze, ale já osobně si nejvíce cením vlastní nezávislosti).

  • nyt-aneb-jaky-je-rozdil-mezi-opravdovym-novinarem-a-fanatickym-slunickarem

Pana Higginse na rozdíl od pana Mácy zajímalo, jaká je pravda, dokázal naslouchat a dle mého také poznat, že se nesnažím nic skrývat, ani si hrát na něco, co ve skutečnosti nejsem. Věřím, že pochopil, že do placeného kremelského agenta mám opravdu velmi daleko a nejsem nic jiného, než naštvaný občan, který už má dost těch lží a překrucování ze strany všech našich státních a valné většiny cizích západních médií a náhodou umí trochu psát.

Pan Higgins mne také mile překvapil některými svými názory, když byl ochoten na oplátku odpovědět na pár mých otázek. Jak mi sdělil, přestože v Americe vyrůstal a chodil do školy, je vlastně Brit a tudíž nemohl volit v posledních amerických volbách. Na mou otázku, koho by volil, kdyby mohl, jmenoval pana Sanderse. Dále jsem se ho zeptal, jestli myslí, že je v pořádku, že Američané v Sýrii, nebo jinde zasahují vojensky bez mandátu OSN, nebo pozvání vlády, načež odpověděl, že to určitě v pořádku není. Jeho názor na Donalda Trumpa je podobný, jako je ten můj, tedy, že současný americký prezident je něco jako neřízená střela a jeho politika, pokud nějakou vůbec má je a nejspíše i nadále bude mírně řečeno nečitelná.

Jaký si na mne udělal obrázek samotný pan Higgins, se nejspíše dozvíme až po vydání jeho článku. Nicméně musím říci, že On i paní Hana de Goeij jsou oba na první pohled sympaticky a důvěryhodně působící lidé.

PS: Díky za kávu J

Ladislav Kašuka.

Facebook komentáře