Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Bitva o Aleppo (Halab) může rozhodnout válku o Sýrii!

Hodnocení uživatelů:  / 11
NejhoršíNejlepší 

Toto 4000 let staré město se stane místem, kde se střetnou přímo v mytickém souboji dvě koalice. Jedna většinově šíitská a druhá zase sunnitská. Jedna podporovaná Ruskem a druhá zase USA!

Město má nejen výjimečnou strategickou pozici, ale je také místem, které bylo již od dávných dob považováno za významné centrum vzdělanosti a politické správy Blízkého Východu. V historii patřilo Chetitům, poté Asyřanům, Řekům, Římanům, Arabům a nějaký čas dokonce Mongolům. Součástí Sýrie je od roku 1924.

Z tohoto důvodu je město jakýmsi symbolem a ten, kdo ho drží je považován za významného hráče v mocenské hře o Sýrii. V bitvě, která se brzy odehraje, tedy obě strany konfliktu nasadí všechny své síly a vítěz tohoto střetu se pravděpodobně stane vítězem celé války!

  • bitva-o-aleppo-halab-muze-rozhodnout-valku-o-syrii

Věřte, že to bude bitva, která si nezadá s těmi s pověstí a bájí a každý, komu aspoň trochu dochází, o co v ní půjde, bude sledovat její průběh se zatajeným dechem. Syrská armáda se svými íránskými a libanonskými spojenci, podporována ze vzduchu ruským letectvem, se tu střetne s koalicí sunnitských převážně teroristických organizací, jako je al Kaida, an Nusra, IS, muslimské bratrstvo a řada dalších, které jsou finančně a materiálně podporovány především ze Saudské Arábie a z USA a radikálními muslimy ze všech zemí světa, kteří uposlechli saudské duchovní, kteří vyhlásili Rusku a Asadovi svatou válku!

Otázkou zůstává nejen to, kdo tuto bitvu vyhraje, ale také to, kdo všechno se do ní nakonec zapojí. Zůstane stát stranou Turecko, které má jen 50 kilometrů od města na hranicích svou armádu, a které straní spíše odpůrcům Asada? Nezapojí se nějak do boje Izrael, který s nelibostí sleduje rostoucí vliv Hizballáhu, který bojuje po boku Asadových vojsk? Pošle Írán opět jen dobrovolníky z revolučních gard, nebo požádá Asad tentokrát Írán oficiálně o pomoc a do boje se zapojí i pravidelná íránská armáda? Nezapojí se nakonec do tohoto boje i západní USA vedená koalice a nedojde ke střetu s ruským letectvem?

Otázek je mnoho a ve hře je opravdu hodně, proto držím Asadovi a jeho spojencům palce a doufám v jejich vítězství!

 

Ladislav Kašuka.

 

Facebook komentáře