Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

STAN – to má být ta čerstvá, svěží síla?

Za zhruba půl roku, co je hnutí STAN součástí vládní koalice, bylo o něm slyšet velmi často. Jen asi ne takovým způsobem, jak si jeho voliči a příznivci představovali.

Když se hnutí Starostové a nezávislí stalo po loňských sněmovních volbách součástí vládní koalice, mnozí politologové či političtí komentátoři ho označovali jako subjekt, který by na naši politickou scénu mohl přinést potřebný svěží vítr. A po zhruba půl roce od doby, kdy byla vláda premiéra Fialy jmenována, můžeme opravdu říci, že o tomto politickém subjektu bylo za poměrně krátkou dobu slyšet velmi často. Jen asi ne takovým způsobem, jak si jeho voliči a příznivci představovali.

  • stan-to-ma-byt-ta-cerstva-svezi-sila

Výsledek, kterého hnutí STAN v loňských říjnových volbách dosáhlo, byl přitom velmi nadějný. Koalice Starostů s Pirátskou stranou (označovaná zkratkovitě jako PirSTAN) dostala od voličů 15,62 % hlasů, což sice bylo méně, než kolik jí ještě měsíc před volbami předpovídala většina předvolebních průzkumů, ovšem z celkového počtu 37 získaných mandátů pro PirSTAN jich hnutí STAN připadlo celých 33. Voliči koalice Piráti a Starostové totiž dávali známým osobnostem, kandidujícím za STAN, mnohem více preferenčních hlasů než kandidátům za Pirátskou stranu.

První vážný problém, který muselo hnutí řešit, se objevil již někdy v polovině prosince a týkal se toho, že dle zjištění investigativních novinářů se na jeho účtu záhy po volbách objevily dary v celkové hodnotě několika milionů od podezřelých firem, z nichž některé například měly sídlo na Kypru. A byť předsednictvo STAN v čele se současným ministrem vnitra Vítem Rakušanem prvně odmítalo vyslechnout výzvy, aby podezřelé dary vrátilo, nakonec tak pod mediálním tlakem učinilo.

Ještě kauza s podezřelými dárci ani nestačila utichnout, a už se v souvislosti s hnutím STAN objevil problém nový: poslanec a jeho první místopředseda Jan Farský totiž veřejně oznámil, že se chystá odjet na půlroční stáž na Oregonskou univerzitu v USA, kde získal stipendium. Tvrdil tehdy, že na důležitá sněmovní hlasování se bude do Česka vracet a že studium pomůže nejenom jeho profesní dráze, ale i České republice. Drobnou vadou na kráse ovšem bylo to, že druhý nejvlivnější muž STAN zapomněl o své chystané stáži dopředu informovat své voliče, přestože o ní věděl již několik měsíců před říjnovými sněmovními volbami. Jan Farský se nakonec pod tlakem veřejného mínění i některých svých spolustraníků rozhodl poslanecký mandát složit (což někteří příznivci současné vládní koalice tehdy označili jako příkladné gesto „normalizace“ naší politické scény...)

Brzy poté, co pan Farský na svou stáž do USA odjel, však hnutí STAN zavařil další člen jeho tehdejšího vedení, místopředseda Stanislav Polčák. Zjistilo se totiž, že tento europoslanec žádal od čtyř obcí na Zlínsku celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. I zde byl průběh kauzy takový, že Polčák nejprve své „kapesné“ v několikamilionové výši obhajoval, ale nakonec se nároku na peníze vzdal a rovněž rezignoval na post místopředsedy STAN.

Když pak zprávy o skandálech, spojených s politiky tohoto hnutí, přece jen na určitou dobu ustaly, určitě si jeho příznivci a především pak všichni ti, co za něj hodlají v letošních komunálních či senátních volbách kandidovat, oddechli. Jejich oddych však netrval dlouho: včera totiž na pražském magistrátě provedli zásah policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří následně obvinili 11 osob kvůli podezření z korupce. A na seznamu těchto osob figuruje i náměstek primátora za hnutí STAN Petr Hlubuček (viz odkaz zde). Dle dnešních ranních zpráv se Hlubuček sice rozhodl rezignovat na pozici náměstka primátora i všechny stranické funkce...

...nicméně jestli si takhle někteří představovali svěží a čerstvou sílu na naší politické scéně, tak to tedy opravdu nevím. Možná je v této souvislosti dobré připomenout si slova předsedy hnutí STAN Víta Rakušana, který na loňském republikovém sněmu označil STAN za nejpodceňovanější politickou sílu u nás (viz odkaz zde). A měl nejspíš pravdu – tolik kauz za pouhého půl roku, co je tento politický subjekt součástí vládní koalice, nečekal asi nikdo...

Zdroj: https://nozicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=788405

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře