Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ruská dezinformace s českým Respektem

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

(Foto: Kundra)
Začalo to zprávou novináře Kundry z Respektu o příjezdu "Muže s ricinem" a skončilo to blamáží, cynickou zpravodajskou hrou Ruské federace nebo čímkoli chcete, jen ne potvrzením profesionality našich bezpečnostních složek.

  • ruska-dezinformace-s-ceskym-respektem
  • ruska-dezinformace-s-ceskym-respektem
  • ruska-dezinformace-s-ceskym-respektem
  • ruska-dezinformace-s-ceskym-respektem
  • ruska-dezinformace-s-ceskym-respektem
  • ruska-dezinformace-s-ceskym-respektem
  • ruska-dezinformace-s-ceskym-respektem

 

Aféru odstartoval pan Kundra z časopisu Respekt svým článkem "Muž s ricinem" /1/. Ruský diplomat (možná též špion, operativec a podobně) údajně do České republiky přibyl s cílem usmrtit některého, případně všechny tři z pražských politiků (Hřib, Kolář, Novotný), kteří našli smysl své kariéry ve vyhrocování vztahů s Ruskem prostřednictvím infantilních naschválů typu odstraňování soch a podobně. To, že je tento muž má zlikvidovat, tvrdila nejen média, ale i přímo starosta Prahy 6 Ondřej Kolář/:

"Já vám můžu sdělit opravdu jenom to, že mám přidělenou policejní ochranu. Byla mi přidělena na základě toho, že tady byly zjištěné nějaké skutečnosti, a ty skutečnosti jsou takové, že je tady Rus, který mě má za úkol zlikvidovat. Nejenom mě, ale ještě pana Hřiba a pana Novotného /2/"

Ať už byly konkrétní skutečnosti vedoucí k onomu kroku jakékoli, musely naše bezpečnostní složky tuto hrozbu smrtí brát smrtelně vážně, jinak by policejní ochrana těmto mužům poskytnuta nebyla. Je sice možné spekulovat i o tom, že si dotyční pánové onu ochranu zajistili skrze své politické konexe s cílem vytvořit ze sebe mučedníky a přihřát si politickou polívčičku, leč v této aféře už bylo spekulací až příliš a něčemu takovému osobně nevěřím.

Mezitím naše Bezpečnostní informační služba BIS podala trestní oznámení na únik informací v této kauze /3/. Ostatně, nebylo to poprvé, co z BIS informace unikly, ale pozor:

"Z dosavadního šetření vyplývá, že k nezákonnému prozrazení utajovaných skutečností došlo mimo BIS /3/".

To samozřejmě svádí k dalším zajímavým spekulacím, na tomto místě připomenu pouze pikantní skutečnost, že jediný veřejnosti známý zdroj celé blamáže, onen Kundra z Respektu, byl již za jedno své novinářské dílo z roku 2012 právě onou BIS obviněn, že obsahuje

"lživé, zcela vymyšlené a účelové spekulace" /4/.

Máme tu tedy nikoli spekulaci, ale další zajímavou skutečnost, a sice tu, že onomu prý lháři a mluvkovi tentokrát BIS buď uvěřila, nebo věří informacím od stejného zdroje, který použil dotyčný pán.

Jestliže jsem výše naznačil pochybnosti o profesionalitě BIS, měl bych však zároveň zmínit, že oné mystifikaci byly prý ochotny uvěřit i osoby postavené mnohem výše. Uveďme tu část vyjádření generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga z rohovoru pro Českou televizi, která byla publikována i jinými médii a kdy odpovídal právě na otázku ohledně hrozby Ruska a z toho důvodu přidělené ochrany pražským politikům:

„Jakýkoli pokus o použití síly či zastrašení zvolených zastupitelů je pokusem o podkopání demokracie jako takové. A proto na něco takového musíme silně reagovat a jasně říct, že to je neakceptovatelné,“ /6, 7/

Skutečnost je ovšem taková, že přinejmenším oba zdroje 6 a 7, které uvádím, vynechaly v oné citaci dosti podstatný začátek Stoltenbergova vyjádření:

"Nechci se pouštět do spekulací, ale mohu říci, že jakýkoli pokus o použití síly či zastrašení..."

- viz zbytek předchozího citátu, který je možno si poslechnout ze zdroje /6/. Samozřejmě, že tak byl změněn celý smysl Stoltenbergova výroku. On prostě mluvil obecně, ne přímo ke konkrétní kauze, na kterou byl dotazován.

Ano, spekulace, to stálo na začátku celé této kauzy a ovlivňovalo celý její průběh. Není-li veřejnosti oficiálnimi složkami oznámen dostatek faktů, pak budou média spekulovat a vytvářet zdánlivý obraz skutečnosti, jak se jim zlíbí. Nebudou-li média citovat své zdroje přesně a věcně čestně, nepomůže nám ani milion "factcheckingových" webů, které si tak libují v označování z kontextu vytržených úryvků něčích tvrzení za pravdu či lež.

Dnes bylo veřejnosti oznámeno, že celá hrozba "Muže s ricinem" byla vykonstruovaná:

„Z předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby (BIS), jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší BIS smyšlenou informaci o plánovaném útoku,“ řekl premiér Babiš. /8/

Budu se, přes všechno výše uvedené, nyní snažit této oficiální tečce za celým případem věřit. Pokud to udělám, vyplývá z toho, že naše BIS sice neuvěřila nějakému Kundrovi z Respektu, ale uvěřila jednomu pracovníkovi ruské ambasády, který jakýmsi partizánským způsobem BIS o domnělém nebezpečí informoval.

BIS neuvěřila oficiálnímu postoji Ruské federace, což je v tak závažné věci pochopitelné, ale ani řadě českých bezpečnostních odborníků, například bývalému veliteli vojenské rozvědky, generálovi Andorovi Šándorovi, ani bývalému policejnímu prezidentovi Stanislavu Novotnému, kteří to celé označili za nesmysl a selhání právě oné BIS /9/.

Nemám-li tvrdá fakta, pak tedy věřím těmto odborníkům a jejich názoru. A to znamená, že nevěřím profesionalitě naší Bezpečnostní informační služby, protože BIS věří tomu, čemu věřit chce na základě nějakého politického a ideologického přesvědčení, nesmírně omylného vodítka v tak závažných věcech, jako je bezpečnost státu.

V období vyhrocených česko-ruských vztahů započatým pražskými politiky stačili Ruské federaci jen rozhádaní pracovníci její ambasády, aby se tyto vztahy zhoršily ještě více.

Kdo ochrání zájmy naší země příště, až nepůjde jen o takovou frašku?

Zdroje:

1) https://www.respekt.cz/tydenik/2020/18/muz-s-ricinem

2) https://www.denik.cz/regiony/rusko-jed-agent-kolar-novotny-hrib-diplomat-ochrana.html

3) https://www.lidovky.cz/domov/bis-podala-trestni-oznameni-kvuli-uniku-informaci-v-kauze-rusa-s-ricinem-setri-to-bradacova.A200506_161043_ln_domov_tmr

4) https://cs.wikipedia.org/wiki/Ondřej_Kundra

5) https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3092819-zastrasovani-je-nepripustne-zastal-se-prazskych-politiku-vuci-rusku-sef-nato

6) https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3092819-zastrasovani-je-nepripustne-zastal-se-prazskych-politiku-vuci-rusku-sef-nato

7) https://www.novinky.cz/domaci/clanek/sef-nato-podporil-hriba-a-kolare-ve-sporu-s-ruskem-40323359

8) https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-vyhostilo-dva-ruske-diplomaty-108605#utm_content=ribbonnews&utm_term=ochrana%20ricin&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

9) https://cz24.news/kauza-ricin-obvineni-ruskeho-diplomata-bez-dukazu-ten-zada-o-policejni-ochranu-novinar-respektu-spolupracuje-s-ruskymi-tajnymi-sluzbami-nebo-si-to-cele-vymyslel-padaji-trestni-oznameni-odvolani/

Autor: Lukáš Burget

Zdroj: https://burget.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=752601

Facebook komentáře