Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rathovo J´accuse

  • rath_vinim_vladu
Koncem 19. století vypukl ve Francii politický skandál, který hluboce polarizoval a destabilizoval francouzskou Třetí republiku. Hlavní postavou této aféry byl židovský důstojník francouzského generálního štábu Alfred Dreyfus, který byl v roce 1894, na základě zfalšovaných důkazů obviněn vojenským soudem ze špionáže pro Německé císařství.

Dreyfus byl dvakrát soudem shledán vinným, posléze omilostněn a nakonec rehabilitován s tím, že odsouzení mělo být založeno na falešných dokumentech. Ve veřejnou známost celou záležitost uvedl spisovatel Émile Zola, který v literárních novinách L'Aurore (Úsvit) 13. ledna 1898 uveřejnil otevřený dopis francouzskému prezidentovi Félixi Fauremu s názvem J'accuse! (Žaluji!), ve kterém apeloval na propuštění Dreyfuse. Na Dreyfusovu obranu se postavila řada známých osobností.

Od loňského podzimu probíhalo vyšetřování případu předražování opravy buštěhradského zámku, který se měl v Rathových plánech stát prestižním společenským centrem regionu i sídlem úřadů. Podle dostupných informací odkrylo obrázek, na němž muž s motýlkem, známý také z plakátů středočeských lidových veselic, u sebe nosí střelnou zbraň a doma má milionové sumy v hotovosti. Trvalo pár měsíců, než v pondělí 14. května vpodvečer v Rudné u Prahy údajně zazněla dnes mediálně známá slova: Jsme v pr..., je tu URNA, které měli vyslovit další z obviněných, exposlanec Petr Kott a jeho nadřízená i životní partnerka, šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. A David Rath byl zadržen se 7 miliony korun v krabici od vína ( dle aktualne.cz).

Je zbytečné popisovat kolik informací a desinformací se dostalo k uším posluchačů televizí i čtenářům novin a časopisů. Z poslance se stal zločinec nejtěžšího kalibru, který byl bez prodlení dopraven do vazby a doprovázen policejními zakuklenci kamkoliv se pohnul. Jeho provinění bylo prezentováno po kapkách veřejnosti a byl sestaven spis, jemuž bezvýhradně uvěřili poslanci, a po jejich vyjádření i veřejnost.

Dnes vydala poslanecká sněmovna MUDr. Davida Ratha do rukou soudu, aby ten rozhodl, nakolik jsou obvinění pravdivá a vynesl spravedlivý rozsudek.

Poslanec naposledy (?) dostal možnost promluvit k plénu poslanecké sněmovny. Vyslovil řadu argumentů upozorňujících na možnou nezákonnou aktivitu policejních a justičních složek. Naprostá většina poslanců však hlasovala pro vydání, nemohli jinak, protože by sami zdiskreditovali v očích veřejnosti celou sněmovnu. V televizi pak vystoupila řada komentátorů všímajících si podivných konspiračních teorií, které Rath na svou obranu vyslovil.

Mne však zaujala ta část projevu, která vyznívá jako obžaloba vlády a mnohých ministrů. Stojí za to si ji znova přečíst:

Viním vládu z výběrové spravedlnosti.

Viním vládu ze zneužívání policie k politickému boji.

Viním vládu, že zneužila boj s korupcí k likvidaci svého kritika.

Viním vládu z neschopnosti vyvést zemi z krize a snaží se to zakrýt takovýmto uměle vyrobeným skandálem.

Viním vládu, že stoupající naštvanost lidí z jejich klesající životní úrovně chce převést na opozici.

Viním ministra Kubiceho, že vytvořil chobotnici, která likviduje nepohodlné lidi.

Viním státní zástupkyni Bradáčovou, že se nechala zkorumpovat příslibem funkce na Vrchním státním zastupitelství.

Viním státní zástupkyni Bradáčovou ze zneužití institutu vazby k lámání, ponižování a týrání lidí.

Viním státní zástupkyni Bradáčovou, že mi brání ve výkonu mandátu poslance.

Viním policii, že se propůjčila k politickému boji. Viním policii, že zneužila mimořádných technických prostředků místo toho aby je užila na potírání skutečně té vážné kriminality.

Viním předsedkyni Poslanecké sněmovny, že svého poslance vydala během jedné minuty.

Viním i opozici z ustrašenosti se postavit těmto obludným manipulacím.

Viním i opozici ze zbabělosti se postavit zneužívání policie a některých státních zástupců.

Viním většinu politiků, že v zájmu vlastní individuální osobní popularity tolerují návrat estébáckých metod.

Naše země postupně ztrácí své svobody. Jak ztratíme své svobody, ztratíme i demokracii. Začne se šířit jenom strach.

I když se některá obvinění po předchozí mediální masáži mohou zdát příliš osobní, nelze je brát na lehkou váhu. Víme, jak se zachoval ministr Kubice před volbami v roce 2006 a v zájmu koho tehdy jednal. Předpokládat, že by jeho spolupracovníci a jemu podřízení jednali v současné době jinak by asi bylo naivní.

Dreyfusova aféra vstoupila do historie. Nelze pochybovat o tom, že Rathova aféra do ní vstoupí rovněž, ať už bude výrok soudu jakýkoliv.

Ivo Krieshofer

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře