Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

„Byl školen ve speciálních metodách výslechů“. Historik vystavil dokumenty o gen. Pavlovi

Historik Pavel Blažek opakovaně vysvětloval, proč nehodlá volit Petra Pavla za prezidenta České republiky. Opakovaně připomněl komunistickou minulost generála ve výslužbě Pavla. A teď potenciálnímu prezidentskému kandidátovi zasadil další ránu.

Současné průzkumy volebních nálad naznačují, že ve druhém kole prezidentských voleb na počátku příštího roku proti sobě mohou stanout šéf hnutí ANO Andrej Babiš a někdejší nejvyšší vojenský velitel NATO a dnes generál ve výslužbě Petr Pavel. Jak Babiš, tak Pavel byli před listopadem 1989 členy komunistické strany.

byl-skolen-ve-specialnich-metodach-vyslechu-historik-vystavil-dokumenty-o-gen-pavlovi

Babiš byl k tomu spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti a historik Pavel Blažek, který se dlouhodobě věnuje studiu čtyřiceti let komunistické nadvlády nad touto zemí, teď na sociální síti Facebook upozornil, že generál Pavel byl frekventantem Zpravodajského institutu komunistické vojenské rozvědky.

Pavel se opakovaně bránil, že jeho komunistická minulost není vykládána v patřičném kontextu a zdůrazňoval, že ač udělal v mládí vstupem do komunistické strany chybu, po roce 1989 jako voják naplno sloužil demokratickému režimu a za tuto svou službu se dočkal i ocenění.

Ohledně svého působení před rokem 1989 líčil, že byl v podstatě takový svobodník Kouba, sukničkářský výsadkář a hrdina předrevoluční komedie Copak je to za vojáka.

Ale Blažka tímto svým popisem nijak neuklidnil.

„Petr Pavel mne nedávno obvinil z toho, že lžu. Údajně nikdy neměl nic společného s rozvědnou činností. Dokumenty ovšem hovoří zcela jinak. V roce 1988 Pavel nastoupil do I. ročníku výzvědné školy vojenské rozvědky, tedy Zpravodajské správy Generálního štábu (ZS GŠ), která v úvodním ročníku probíhala pod krytím jako Vojenská akademie Antonína Zapotockého (VAAZ) v Brně. Ve skutečnosti se jednalo o kurz organizovaný 26. oddělením ZS GŠ, což byl Zpravodajský institut,“ rozepsal se Petr Blažek.

Tento institut připravoval vojáky na rozvědnou práci v zahraničí. I na speciální úkoly. Podle Podle Blažka byli vojáci cvičeni i ve speciálních metodách výslechů.

„Pavel byl posluchačem kurzu D-2. Jeho manželka byla informována o jeho krycí legendě, kdy měl jezdit do školy údajně jako tlumočník a překladatel. Archivní dokumenty pochází ze spisu ZS GŠ vedeném k Petru Pavlovi, který je uložen v ABS. Ve spise je uvedeno také jeho krycí jméno Pávek. Informace o 26. oddělení ZS GŠ jsou z diplomové práce Viktora Dobiáše, kterou obhájil na Masarykově univerzitě v roce 2010,“ doplnil Blažek.

Petr Blažek promlouvá
Petr Blažek promlouvá
Petr Blažek promlouvá
Petr Blažek promlouvá

Pavel sám se ke svému vztahu s rozvědkou již v minulosti několikrát vyjadřoval. „Hovořit o tom, že jsem byl špionem, je nepochopení situace,“ říká. Vše prý zveřejnil a nijak se se svou minulostí netají. 

zdroj: https://www.pokec24.cz/blog/byl-skolen-ve-specialnich-metodach-vyslechu-historik-vystavil-dokumenty-o-gen-pavlovi/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře