Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Proč velká část světa považuje USA za nacisty 21. století

Zpráva o mučení v CIA

Nedávno byla zveřejněna zpráva senátního výboru USA o praktikách CIA při vyslýchání zajatců. Nevím jak vy, ale já jsem o tom v televizi nic neslyšel i když každý den sleduju zprávy. Ale internet je toho plný. První zprávy o zacházení se zajatci se objevily po irácké válce, kde novináři odhali praktiky, které panovaly ve věznici Abu Graib. Kromě Gantanama měla CIA síť tajných věznic v Afghánistánu, Thajsku, Rumunsku, Litvě a Polsku.

 

Po teroristickém útoku 9/11  prezident George Bush mladší povolil speciální výslechové metody - tedy přesně mučení zajatých bojovníků. Není těžké dokázat, že techniky mučení CIA používané za prezidenta Georgea W. Bushe byly totožné s metodami používanými Gestapem nacistického Německa a byly občas ještě horší. Pro sepsání metodiky mučení byla použita německé příručka Gestapa. Dokonce i slova „posílení výslechu“ (to je eufenismus z příručky pro mučení) jsou doslovný překlad německých slov „verschärfte Vernehmung.“

 • proc-velka-cast-sveta-povazuje-usa-za-nacisty-21-stoleti
Původní zpráva měla 6700 stran jejíž sepsání zabralo americkému senátnímu výboru pro zpravodajské služby téměř čtyři roky. Protože to bylo moc dlouhé, vydal senát 500 stránkové shrnutí případu. Barack Obama senátní zprávu okomentoval tím, že zmíněné metody výrazně poškodily celosvětovou pověst USA (i když tato zpráva není zdaleka všechno co poškozuje pověst USA.)

Zveřejnění zprávy schválil svým hlasováním senát USA. Má to však malý háček. Senátor  McGovern přiznal, že je to nynější ředitel CIA John Brennan, kdo rozhoduje, jaké části zprávy mohou být zveřejněny. „Může to znít směšně, ale John Brennan je ten, kdo bude rozhodovat o tom, kolik detailů a zda vůbec nějaké budou moci být odhaleny.“

CIA léta lhala americké vládě a veřejnosti o svých brutálních vyšetřovacích metodách a zveličovala závažnost zločinů svých vězňů. Mluvčí CIA řekl, že "to byl prezidentský program, schválený, koordinovaný a řízený přes Bílý dům.“ Bývalý americký prezident George Bush mladší věděl o brutálním a systematickém týrání vězňů na americké základně v kubánském Guantánamu a schválil ho, třebaže to nyní popírá.

Mnoho senátorů  samozřejmě vydání zprávy kritizovalo. Vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell   tvrdil, že nestandardní postupy podle něj byly nutné. Vedení republikánů tvrdí, že netradiční výslechy podle nich pomohly zadržet předáky teroristů a zabít vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina. Samotná zpráva to však popírá. Brutální výslechy CIA přinesly mnoho zavádějících a špatných informací. Mnohé bylo možné si přečíst v novinách. Je samozřejmé, že mučení lidé si vymýšleli aby se vyhnuli dalšímu utrpení. Součástí mučení byly i výhružky. Agenti CIA vyhrožovali mučeným že ublíží jejich dětem. Také hrozili, že znásilní jejich matku, nebo tím, že jejich matce podříznou krk. Americká tajná služba proto podle dokumentu informace získané mučením zveličovala, aby brutální výslechové metody ospravedlnila.

CIA na svoji obhajobu tvrdí, že rozvědka od Bílého domu a ministerstva spravedlnosti opakovaně požadovala právní a politický souhlas s postupy uplatňovanými v Guantánamu a že takový souhlas získala.

Z dokumentu rovněž vyplývá, že CIA neprávem zadržovala nejméně 26 lidí, které zařadila do svého programu výslechů a tajných věznic. Je hrozné uvědomit si, že Američané měsíce mučili úplně nevinné lidi, kteří jim nemohli žádné informace poskytnout, protože jednoduše nic nevěděli. Vzhledem k tomu, že se jednalo cca o sto lidí podrobovaných mučení, byla to plná čtvrtina nevinných. Je hrozné, že každý čtvrtý byl zbytečně mučen přestože byl nevinný. Zajímalo by mne, zda se Bílý dům alespoň omluvil.

yPo nástupu do funkce Obama sice sliboval zavřít věznici Guantánamo, ale dodnes to neudělal. Za to dneska slibuje, že „Už nikdy se k těmto metodám neuchýlíme.“ (Ještě tomu tak uvěřit.)  Uvolnění informace veřejnosti bylo prý důležitým krokem v procesu zajistit, aby takový scénář se nemohl nikdy opakovat.

Zde je několik metod používaných agenty CIA.

 • Jako první byla zveřejněna metoda waterboarding. To byl vězeň přivázán na šikmé prkno hlavou dolů. Hlavu měl přikrytou hadrem. Potom mu na hlavu lili vodu dokud nezačal zvracet. Vězeň měl dojem, že se topí. To se provádělo několikrát za sebou. Khalid Shaykh Mohammad, o kterém se USA domnívá, že byl architekt 9/11, byl waterboarded 183 krát.
 • Fackování a kopání bylo samozřejmostí.
 • Nedostatek spánku a stresové pozice zadržených osob se zlomenýma nohama byla další
  mučící technika použitá spolu s dalšími brutálními metodami výslechu. Zadržení byli často voděni po dobu 180 hodin v kuse ve stresových polohách, nazí a s rukama v poutech nad hlavou. Často byli spoutaní pověšeni za nohy ke stropu.
 • Jeden zadržený byl připoután ke stěně ve stoje po dobu 17 dnů. Redha al-Najar, bývalý bodyguard Usámy bin Ládina a jeden z prvních vězňů, byl s kapucí na hlavě  podroben poslechu hudby silné hlasitosti střídané dotazy, aby se mu zabránilo spát. O měsíc později, vyšetřovatelé CIA našli al-Najara jako "zlomeného muže" a na pokraji "úplného zhroucení".
 • Gul Rahman byl zavěšen v poutech na stěně své cely, pro "nespolupráci" mu odebrali tričko a byl připoután na betonovou podlahu. Další den, našli Rahmanovo mrtvé tělo. Pitva zjistila, že pravděpodobně zemřel na podchlazení. 
 • Zadržení byli podrobováni "rektálnímu krmení" a "rektální rehydrataci". Asi každý si domyslí o co šlo. Klystýr byl podáván s úmyslem zajistit výživu když normální krmení nebylo možné. V druhém případě šlo o naplnění střev vodou. Jeden vězeň Majid Khan byl umístěn s hlavou níže než jeho trup a jeho oběd, který se skládal z těstoviny s omáčkou a rozinkami byl "pureed"  rektální infuzí.
 • Vězni byli většinu času drženi nazí, při přesunu měli kápi na hlavě. Během přesunu byli biti a mlátili jim hlavou proti zdi.
 • Jiní vězni byli zavření v malých boxech nebo drženi v tmavých buňkách samotné několik týdnů s hlasitý hlukem nebo neustále hrající hudbou. 
 • nárazově drželi vězně v " zátěžových pozicích ", po dobu až 180 hodin
 • Vězni museli pochodovat nazí s rukama v poutech nad jejich hlavami
 • Někteří byli připoutáni ke stropu hlavou dolů oblečeni jen do pleny aby byli nuceni kálit sami na sebe.
 • Vězni byli pravidelně podrobováni fingovaným popravám během nichž se domnívali, že měli být zabiti.
 • Sexuální ponižování bylo oblíbené. Násilně uspořádali zadržené v různých sexuálně pozicích pro fotografování. Nutili skupiny mužských zadržených masturbovat, přičemž je fotografovali a nahrávali na video. Nahnali nahé mužské zadržené osoby na hromadu a pak na ně skákali.
 • Nahému vězni připojovali vodiče na jeho prsty, prsty u nohou, a penis. Simulovali tak elektrické mučení.
 • Uvázali pás kolem krku nahého vězně a vodili ho jako psa. Zastrašování zadržených psy bylo velmi časté. Pokousání a jiné vážné zranění od psů zadržených osob nebylo výjimkou.
 • Ani znásilnění ženských vězňů příslušníky MP nebylo výjimkou.
 • Při rozbití chemického světla bylo oblíbené nalévání fosforečných tekutin do zadržených.
 • Běžné bylo znásilnění zadržených násadou od koštěte do rekta obětí.

Jména mnohých obětí mučení často chybí - v neposlední řadě Chadídža Al Saadi, kterému bylo pouhých 12 let.

Je zadokumentováno osm případů, v nichž agentura tvrdila, že mučením získala kvalitní zpravodajské informace. Jenže  Výbor pro zpravodajskou činnost Senátu dospěl k závěru, že tyto informace jsou dostupné na jiném místě, aniž by bylo nutno se uchylovat k brutálním výslechům. Drsné metody nepřinesly jedinou zásadní zpravodajsky cennou informaci, kterou by nebylo možné získat jinými než donucovacími prostředky. 

A samozřejmě tato uveřejněná zpráva byla zaměřena pouze na malou část zneužívání vězňů, které se dělo po celém světě více než deset let.

Vzhledem ke "špatné evidenci", úplnou zprávu o tom, kolik bylo osob zadržených CIA a jak byly speciálně "ošetřeny" ve vazbě, nemůže být nikdy známý. Vedení programu CIA zadržených bylo podle zjištění "nedostatečné a hluboce vadné". 

 

Máte toho už dost? Možná ještě více znepokokující je způsob jak Amerika reaguje na toto zveřejnění. Kde je ohromující pobouření společnosti?  Kde jsou výzvy, že ti, kteří se toho účastnili musí být vyhozeni ze zaměstnání a zatčeni? Kdo se chystá do vězení? Bohužel zpráva brzy vyšumí a zmizí ze zřetele spoleřnosti. A Barack Obama vypadá, že absolutně nemá v úmyslu vůbec hnát někoho k odpovědnosti za to, co se stalo. Vydal toto prohlášení :

"Žádný národ není dokonalý. Ale jedna ze silných stránek, které dělá Amerika mimořádnou je naše ochota otevřeně čelit naši minulosti, čelit otevřeně našim nedostatkům, a vůlí provést změny. V současné době je také připomínkou toho, že prosazování hodnot nás nedělá slabší, ale že nás posílí a že Spojené státy americké zůstanou největší silou svobody a lidské důstojnosti, jakou svět kdy poznal. "

"USA největší silou svobody a lidské důstojnosti"? Ten šašek si z nás dělá srandu.

Pokud USA nechtějí, aby zbytek světa je srovnával s nacistickým Německem, musí se přestat chovat jako nacistické Německo. A samozřejmě mučení vězňů je jen jedna z oblastí, kde je to pravda.

Dne 3. prosince se chystá u Evropského soudu pro lidská práva veřejné slyšení o polské spolupráci s CIA na programu státem vedených únosů a mučení. Pro Polsko se chystá veliká mezinárodní ostudu, protože se budou veřejně projednávat důkazy potvrzující již notoricky známý fakt, že Polsko provozovalo u letiště Szymany pro CIA jedno z těchto příšerných vězení. Polské vládě byla uložena pokuta ve výši stovek tisíc dolarů, jako náhrada škody pro dvě oběti, které se ničeho nedopustili a byli mučeni na polské půdě.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře