Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Vzdělání je investice, studenti z něho mají soukromý zisk

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • klaus-vaclavek
...řekl pan profesor a zavřel knihu „Evropská integrace bez iluzí" poté, co přišel hovořit se studenty do přeplněné auly České zemědělské univerzity. Václav Klaus nezapřel svou osobní výjimečnost, projevující se v mimořádném vidění světa a života v něm, Českou republiku samozřejmě nevyjímaje. Z tohoto úhlu pohledu ohodnotil i nedávný odpor studentů v souvislosti s připravovanou reformou VŠ, když se vyjádřil, že jejich protesty proti plánu vysokoškolské reformy byl „řev, který nastal strašlivě předčasně."

 

Studenti totiž nesouhlasili se zavedením školného, na což pan prezident odvětil, že: „Jsem stoprocentně přesvědčen, že jako princip placení za soukromý statek, kterým je vysokoškolské studium, je (školné) v principu správné." Student tak podle něj vysokoškolským vzděláním zvyšuje svůj lidský kapitál a šanci na uplatnění a nedává "žádný dáreček státu".

Svérázný názor člověka, který vědomě tají a potlačuje způsob dosažení svého vlastního vysokoškolského vzdělání, dosaženého zdarma, za vlády komunistů a za poněkud zvláštních okolností. To včetně jeho dalšího působení po ukončení studií. V. Klaus totiž na otázku jednoho ze studentů, za jakých okolností vystudoval on sám, se odpovědi velkým obloukem taktně vyhnul. To jenom dokresluje jeho pokrytectví.

Jak ale známe V. Klause, jeho svéráznost a hlavně názorová, často až antivědeckostí prodchnutá výjimečnost je mu však natolik vlastní, že svými výroky nepřekvapuje, ale jen tento fakt potvrzuje. Takový názor je však velmi egoistický a pokrytecký, uvědomíme-li si, že zneužívá zcela jiných společenských podmínek studentů na úkor doby, ve které sám absolvoval vysokoškolské studium. Je až s podivem, že je schopen tak pokrytecky nejen kárat mladé lidi, ale ještě studenty, kterým se placení školného nelíbí a se kterým nesouhlasí, nazývat parazity. To je nejen neslušné, ale drzé od člověka, který zneužívaje vlastních enormně výhodných podmínek při svých studiích za jiného režimu, dnes studenty za nepřiměřeně jiných společenských podmínek takto peskuje a osočuje.

Je to však celkem pochopitelné, proč pan prezident obhajuje potřebu placení školného. Jednak je původním povoláním ekonom, miluje peníze, uznává reformní kroky ministra školství a v neposlední řadě jeden z jeho synů řediteluje na významné soukromé škole, bohatě dotované ČEZ za zlatých časů pana Romana, druhý je (kromě účasti v dozorčí radě ČEZ) na škole rovněž zainteresován! To, že se navrhované školné týká státních škol, není podstatné, V. Klaus totiž podporuje vše, co uznává za potřebné, včetně školství už třeba proto, že považuje ministra J. Dobeše za nejlepšího ministra školství od listopadu 1989 (a ministr je mu za to vděčný, vždyť už se pod ním křeslo povážlivě kymácelo).

V nedávno odvolané účasti na vysokých školách v Brně, kde měl přednášet na Masarykově univerzitě, dokonce organizátory protestů kritizoval za to, že studenti hájí „vlastní zájmy". Tak pardon, pane prezidente, toto už je hodně mimo mísu! To je velmi, ale velmi na pováženou vyčítat mladým lidem, že hájí své, a ne cizí zájmy. Mohlo by se tomu také rozumět tak, že své zájmy by měli podřídit zájmům této vlády, jejím nepovedeným a v mnohém škodlivým reformám, včetně té o vysokých, ale i jiných školách a školství vůbec, jejich politice a všemu, co s touto vládou souvisí? V. Klaus jen potvrzuje, že je zakladatelem ODS, která převzala jeho manýry. Arogance, namyšlenost, nesoudnost, egoismus, protekcionalismus, lobbyismus a jiné vlastnosti a praktiky, kterými hýří sám zakladatel (dnes jen čestný člen ODS a ještě prezident). Těmito „klausovskými viry" je zasažena nejen současná vládní ODS, v ne malé míře sám premiér Nečas, ale nakažena je i TOP09 a její souputníci v STAN (véčkaře do toho nelze zahrnout, ti mají zcela odlišnou diagnózu), pro které jsou tyto vlastnosti vizitkou jejich politické činnosti.

Náš ne všemi oblíbený prezident zřejmě poněkud trpí nedostatkem zdravého kyslíku, kterého se mu na výšinách Pražského hradu zřejmě nedostává, což zřejmě ovlivňuje jeho myšlení. Vůbec bych se nedivil, kdyby se V. Klaus stejně vyjádřil k názoru nějakého debila, který by podobně jako placení si školného na VŠ měli platit studenti na středních školách, nebo dokonce učni na školách učňovských. Ti přece rovněž svým vzděláním zvyšují svůj lidský kapitál a šanci na uplatnění v životě! Naštěstí s takovým nápadem ještě nikdo nepřišel. Ale co není, může být, „expertů" na to máme dost!

Přemoudrý pan prezident jaksi opomíjí prostý fakt, že vzdělání, od prvního ročníku základní školy až do posledního ročníku na VŠ, je vzdělání nejen pro existenci člověka samotného, ale je i přínosem pro vlastní existenci republiky, společnosti, vzdělání mu dává možnost pracovat nejen pro své potřeby, ale i potřeby státu, vytvářet hodnoty, podporovat ekonomiku, činit stát bohatým, naplňovat státní kasu. Tu kasu, ze které jsou pak (bohužel) placeni (kéž by jen placeni) všichni ti, kteří si myslí, že občané jsou jenom na to, aby za mizerné platy a mzdy pracovali, mladí za peníze (školné) studovali, ostatní platili drahé nájemné, služby, u lékaře, v nemocnicích atd., a oni sami těžili z restitucí, tunelování, krádeží, korupcí a jiných nekalých forem politikaření a v neposlední řadě dávali rozumy, jak se mají občané o sebe starat, neboť stát prý není dojná kráva! Budiž mi prominuto, ale v tomto případě není od věci poznamenat, že jejich protějšků je ve vládě a v politice vůbec víc než dost.

Facebook komentáře

Nejčtenější