Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Už je to tady! Petr Fiala (ODS):

My, my, my…!

Už před volbami zvedal hlavu do nebetyčných výšek pan Petr Fiala, když oznamoval veřejnosti vzkříšení padlé ODS. Ne zrovna umírněnými a skromnými slovy vydával na odiv snahu či úsilí své maličkosti v navrácení strany na (bývalé) výsluní české politické scény.

Může být či je celkem chvályhodná osobní angažovanost pan Fialy, že vkládá své sily a um v zájmu strany, které je členem, tč. předsedou. Nicméně, skromnost ctí člověka, ne velkohubé proklamace, když cesta ke znovuvzkříšení ODS je teprve na samém začátku. Pan Fiala není ani trochu skromný, natož obezřetný v tom, co říká. Lze pochopit, že je možná přesvědčen, že těmito slovy ostatní členy ODS povzbudí, že je to popožene k větší aktivitě, k cílům, které si ODS ústy pana Fialy předsevzala: být jedničkou mezi politickými stranami, mít sílu a moc znovu vládnout (k lítosti mnohých, nejspíše zase s TOP09). Ty jeho dnešní proklamace nelze chápat jinak, než obyčejné chvastounství, vytahování svého i stranického trika, upozorňování na svou maličkost, zkrátka sedá na divokého neosedlaného koně. Kam jej ovšem donese, neví ani on, ani nikdo jiný.

  • uz-je-to-tady-petr-fiala-ods

Faktem je, že volby pro ODS neskončili až tak vyloženě katastrofálně, ovšem o úspěchu nelze mluvit ani omylem, spíše naopak. Kde jsou ty časy, že ODS vždy končila ve volbách na prvním, maximálně druhém místě, dnes jim patří umístění od čtvrtého místa níže (kromě Mladé Boleslavi a Plzně). Pan Fiala si ovšem neodpustí alespoň jako náplast na bebínko z výsledků voleb, když vytahuje rádoby trumf velkohubým prohlášením, že : "Potvrdili jsme pozici nejsilnější pravicové strany a mohu vás ujistit, že půjdeme dál a budeme ještě úspěšnější“! Nu což, euforie panu Fialovi nechybí, zato skromností je hodně poskrovnu.

Tak už to však u politiků bývá, silné řeči, velké plány, velké naděje, velké cíle. Škoda jen, že ty cíle sou převážně osobní, ty společensky prospěšné jsou hodně, hodně upozaďovány. Trumf, který pan Fiala vynáší, lze považovat za Pyrhovo vítězství, resp. je jako jednooký král mezi slepými, neboť mezi politickými stranami existují pouze dvě pravicové strany: ODS a TOP09, jedna za osmnáct, druhá bez dvou za dvacet. Je jasné, proč se pan Fiala raduje a vychloubá, vždyť TOP09 dopadla ještě hůře než ODS, dokonce nevyhrála ani v baště TOP09, tj. v Praze! A to už je co říct! Pro pana Fialu je však tato skutečnost, jak už zmíněno, považována za trumf, které může poněkud zmírnit šok z neúspěchu skutečných výsledků voleb.

Že je pan Fiala až extrémně neskromný, svědčí jeho slova: "ODS je znovu zpátky. Jsme jedinou politickou stranou, která je schopná postavit jasnou hráz proti levici a populismu. Jde o hodně, musíme se postavit všeobjímající vládě levice, musíme se postavit populistickým hnutím, jsme jediná politická síla, která povede kontrarevoluci normálních lidí," uzavírá Fiala. Především je potřeba upřesnit, že zdaleka ještě nejsou zpátky, ale vychloubačná slova mohou zapůsobit, tak proč by si je pan Fiala neodpustil, že ano? Za další, výrok pana Fialy o tom, kdo je a kdo není normální, není normální, protože tvrdit, že normální lidé jsou jen v ODS znamená, že ti ostatní, co nejsou v ODS, jsou nenormální, neschopní, nežádoucí, méněcenní, zkrátka to není pro ODS žádoucí partner. Kromě jiného je na proslovech pana Fialy zajímavé, že se slovem nezmiňuje o jejich nedávné minulosti, která prokázala, jak „normální, čestní a schopní“ členové ODS jsou! Kromě jiného kriticky poukazuje na populismus současných stran a hnutí, ale pokrytecky nemluví o populismu ODS v době její vlády, kdy slova byly silnější než samotné činy, notabene činy, které byly pro společnost více negativní, než pozitivní.

Nu což, právo na svobodné šíření myšlenek je zákonem povoleno. Že si někdo dělá ambice, není také trestné, ale ti rozumní si počkají času jako husa klasu, tj. na skutečné výsledky. Lidí, jako je pan Fiala česká politická scéna již zažila mnoho (třeba V. Klaus), není první ani poslední a veřejnost si už tak nějak zvykla, že velkohubé a plané řečnění je poplatné těm, kteří to jinak říkají a jinak myslí. Za pozornost totiž stojí, že v žádném proklamovaném heslu, mottu či bonmotu ODS (ale ani TOP09) se nenachází slovo čestný, poctivý, slušný, objektivní, trestně odpovědný. Žvanit umí každý, to už začalo Palackým, a výsledky? Ty jsou vždycky všelijaké jen ne takové, které se slibovaly! Tak stejně to zřejmě dopadne i s ODS a panem Fialou. Upřímně řečeno, žádná škoda.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře