Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Martin Koller – holubice mezi krkavci

Hodnocení uživatelů:  / 14
NejhoršíNejlepší 

Kdo sledoval páteční Hyde park http://www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark/9.5.2014/  s účastí Martina Kollera jako hosta, musel být s jeho slovy a názory spokojen, ne-li nadšen. Tedy za předpokladu, že takový člověk není ortodoxní západověrec, proklamátor politiky a obdivovatel USA a zavilý antirusista. Ten musel být v tom lepším případě velmi zklamán, protože jen velmi málo z toho, co bylo panem Kollerem řečeno, by mohl kvitovat, resp. co by jej mohlo potěšit. Sluší se poznamenat, že pan Martin Koller je vojenský analytik, ale také vysoce akademicky vzdělaný, emeritní důstojník AČR.

  • martin-koller-holubice-mezi-krkavci

( http://www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark/9.5.2014/) Hyde park s účastí Martina Kollera jako hosta, musel být s jeho slovy a názory spokojen, ne-li nadšen. Tedy za předpokladu, že takový člověk není ortodoxní západověrec, proklamátor politiky a obdivovatel USA a zavilý antirusista. Ten musel být v tom lepším případě velmi zklamán, protože jen velmi málo z toho, co bylo panem Kollerem řečeno, by mohl kvitovat, resp. co by jej mohlo potěšit. Sluší se poznamenat, že pan Martin Koller je vojenský analytik, ale také vysoce akademicky vzdělaný, emeritní důstojník AČR.

V této souvislosti jsem si vzpomněl na všechny ty „chytré celebrity“, jako např. pana Menzela, Hrušínského, Vetchého, ale i řadu politiků, např. pana Vondru, Němcovou, Schwarzenberga, Zaorálka a mnohé další, pohybující se v ukrajinských událostech a problémech jako sloni v porcelánu a kteří tak (záměrně) jednostranně, neobjektivně a nenávistně obviňují Rusko z jeho údajných agresorských a imperiálních zájmů a cílů. V duchu jsem litoval, že tuto debatu tito lidé s největší pravděpodobností nesledovali, protože tak přišli o informace, které na veřejnosti, tím méně v TV zazní tak přesvědčivě, jako v případě podání M. Kollera. Dozvěděli by se mj., jak „moc“ je Rusko imperiální a agresorské, jak „moc“ má Rusko zájem uchvátit Ukrajinu, jaké kdo má vojenské ambice se svými armádami, potažmo jakou a na jaké úrovni má Ukrajina armádu a výzbroj, kým byl vyvolán konflikt jako začátek událostí na Majdanu, kdo ovládá a řídí Ukrajinu z pozice silových bezpečnostních orgánů, resp. jaké pozice zaujali členové a příslušníci fašistického Pravého sektoru, jaké pohnutky mají separatisté a celou řadu dalších zajímavých otázek, které byly M. Kollerovi elektronickou cestou předkládány účastníky debaty a které pan Koller s klidem a přehledem, resp. s nadhledem odpověděl. Fundované a lze věřit že relevantní a poctivé odpovědi museli mnohému divákovi přinést řadu informačních a pozitivních překvapení.

Jestliže předchozí hosté a je jedno, zda na Hyde parku či jinde, kteří vedli debatu na obdobné téma, se prezentovali s prozápadními názory a tendencemi, ve svých diskusních projevech evidentně vycházeli buďto ze „zaručeně“ jistých informací českých masmédií (na úrovni Radia Jerevan nebo JPP), nebo jsou sami natolik prozápadně orientováni a zafixováni, že ani jinak mluvit nemohou. U některých lidí dokonce můžeme s určitostí říct, proč mluví tak a ne jinak!

Netaktní, nediplomatické, provokativní a se zjevným nepřátelským nádechem, zato buranský, křupanský a silácký byl postoj našich čelných politických představitelů, včetně prezidenta, kdy ač pozváni, účast na oslavách 69. výročí Vítězství nad fašismem na Ruském velvyslanectví, s falešnou loajalitou k prozápadní politice vůči Ukrajině, odřekli. Jaké to může mít pozdější dopady na vzájemné vztahy na všech úrovních, jim nejspíše nedošlo! Výmluvy, které měly být omluvou z neúčasti, byly natolik trapné a irelevantní, že zvoucí strana si jejich

neúčast může vysvětlovat všelijak, jen ne s pochopením pro věc! Poškodit či narušit dobré vztahy je snadné, urovnat a napravit je, to už je však mnohem, mnohem složitější. Mnohdy to trvá – léta, ke škodě obou stran. Jenže takové už, bohužel, máme (vyčůrané) politiky.

Zklamán jsem však především z prezidenta Zemana, o kterém jsem byl přesvědčen, že mu to myslí nejen politicko-ekonomicky, ale i diplomaticky. Není tomu tak a zda je to důsledek nadměrného požití životabudiče, nebo příznak stáří, těžko odhadovat. Podobně je tomu u pana Zaorálka, jinak ministra zahraničních věcí, který u mne, a nejen u mě, se svými ukvapenými výkřiky a názory na Ukrajinské události a přičlenění (anexe) Krymu k Rusku jako šéf diplomacie totálně propadl. Bohužel není sám, který se takovým postojem značně znemožnil.

Neméně překvapen, ovšem pozitivně, jsem byl skutečností, že se těchto oslav zúčastnil V. Klaus a někteří další lidé, včetně jeho konstatování nad politování hodném přístupu pozvaných politiků a jejich odřeknutí účasti. Jakkoliv V. Klause nemusím, oceňuji u něj konzistenci vztahů, které u něj přetrvávají desítky let. Nezáleží na tom , že jsou to vztahy z politického pohledu poněkud problematické (styky či spolupráce s StB, KGB apod.) ale jeho momentální veřejně projevený pozitivní názor k Ukrajině a zvláště k Rusku, který není v současné době zrovna populární, je hodno uznání. Je sice pravda, že z mého pohledu se dnes Václav Klaus projevuje pozitivně, zítra to zase může být zcela opačně. Jeho názorová rozpolcenost je často nevyzpytatelná. Na rozdíl od veřejnosti, je mu to však absolutně jedno a také mu to tak plně vyhovuje. Přes řadu negativ se mu, světe div se, daří !No, při té minulé kariéře se není čemu divit!

Jak se dál budou vyvíjet události Ukrajina versus Rusko, můžeme očekávat s napětím. Nejde jen o typickou lidskou zvědavost, ale na výsost praktický a opodstatněný zájem, neboť vývoj událostí na zmíněném teritoriu může přerůst ve vojenský konflikt a může se přenést na teritorium Evropy a v tom případě už půjde i o naši Českou maličkost! K smíchu to určitě nebude!

PS: Do vínku přikládám videa pro ty, kteří si stále myslí a jsou názoru, že za všechno mohou Rusové, zde: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&;v=ypnu0vteNto https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&;v=VgiTb3ed65w

Facebook komentáře

Nejčtenější