Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Klaus a jeho vztyčený ukazováček (no ještě že to není prostředníček)

Není žádným překvapením, že se exprezident Klaus negativně postavil k rozhodnutí prezidenta Zemana. Je všeobecně známo, že ti dva se nemají rádi ani na fotografiích, natož v reálu, nicméně ať chtějí či nechtějí, přesto „muset“ se musí. Musí, protože jsou v politice, a tam to ani jinak nejde. Stejně jako se nemusí Zeman a Schwarzenbergr, přesto se musí přátelsky na sebe usmívat, plácat po ramenou a být k sobě, v rámci možností, zdvořilí. No a protože vyjadřovací a nekritická svéráznost V. Klause je známa, kriticky ale taktně se vyjádřil k rozhodnutí, které Zeman učinil při jmenování premiéra vlády ČR.

klaus-a-jeho-vztyceny-ukazovacek-no-jeste-ze-to-neni-prostrednicek

     Nelze popřít, že V. Klaus je renomovaný politik, rozhodně víc, jako profesor, proto si dovolil ohodnotit výkon prezidenta Zemana znaménkem mínus. Očekávat od něj, že mu bude tleskat by bylo asi hodně naivní, že se ovšem vyjádří až tak, jak se vyjádřil, je podle mne překvapením. Ne snad proto, že se rozhodnul jmenovat premiérem Ing. Rusnoka, ale k s kritikou apolitičnosti tohoto kroku. Tím mám na mysli kritiku charakteristiky nové (předpokládané) vlády, která by měla být ne úřednická, ale vláda odborníků. V tom V. Klaus spatřuje nebezpečí, že tím Zeman dává veřejnosti signál o tom, že politika je špinavá věc a vládnout by měli pokud možno nadstraničtí odborníci, nezatížení žádnou ideologií. Nejspíše se při vyslovení této domněnky V. Klaus ani neuvědomil, jakou má pravdu. Totiž, že politika je opravdu špinavá věc zvláště v podání, jak nám ji v posledních letech představuje ODS spolu s TOP 09. Strany VV a Lidem do toho nepočítám, protože ta první už není to co byla, druhá zase není to co je. Jeho postoj a vyjádření dokazuje, jak velice je odtržen od občanské reality, protože o tom, že „politika je špinavá věc“ se mluví snad víc jak sto let. Pravda, ono se to říkává poněkud jadrněji, více a sice, že „politika je svinstvo“, ale on v tom není žádný rozdíl, jen ten první názor je vyjádřen spisovněji. Pozoruhodné je také to, jak je Klaus  sebejistý když tvrdí, že žádní takoví odborníci neexistují. Oni existují, jen nezapadají do jeho správné škatulky, resp. se až tak vehementně politiky a politikaření  nedomáhají. Jinými slovy, mají na mysli více práce pro společnost, než politikaření. Ostatně to, že Nečasova vláda více politikařila (lze-li to politikařením vůbec nazvat, když to byly samé pletichy,korupce a skandály) než odborně pracovala, to jen dokazuje na stavu společnosti, její ekonomiky a životní úrovně velké části občanů.

 

    Není dost jasné, proč by podle V. Klause politika a správa věcí veřejných bez ideového zakotvení nemohla fungovat, protože nemá pověření od občanů. Tento náhled je sice typický pro současné politiky a je shodný s jejich názorem, že kauza tří rebelů z ODS, kteří vyměnili poslanecký mandát za výhodný džob není trestný čin, neboť je to běžná politická praxe. Podle něj ve všem je třeba vidět politikum, vycházející sice z nějaké ideologie, ale hlavně podepřené penězi. Odvolávat se na pověření občanů (myšleno ziskem hlasů z voleb) je do nebes volající drzost. Co je totiž platná vláda na politické platformě podle Klause, která má „mandát“  od občanů, když jejich zájmy a potřeby arogantně přehlíží, notabene naopak jejich život činí těžším, složitějším a ohroženým. Klausovi nejde ani tak o občany samotné, jako nepostradatelnost politiky a politiků  pro legitimitu vládnutí, pokud tzv. zastupitelé (!) od nich dostanou volební „požehnání“. Jenže s tím už je nejspíš konec, ale nepředbíhejme.

     „Politiku je třeba rehabilitovat, nikoliv popřít, protože bez ní nemůže existovat ani demokracie, ani lidská svoboda“, říká V. Klaus. Jen neříká, kdo by ji měl rehabilitovat. Není třeba Zemanovo řešení jistý krok právě k té rehabilitaci politiky? Bez lidí (politiků) s hluboko zapuštěnými  ideologickými kořeny  pravicové orientace, s vyloženě kapitalistickými, mocenskými  a ziskuchtivými  tendencemi, ale s lidmi, kteří upřednostňují práci alá politika, prospěšnou pro veřejnost? Je jasné, že jedno i druhé je poněkud přehnané, ale ta podstata a rozdíl  je patrný. Václav Klaus se zřejmě obává, že praxe a systém dosavadní politiky pravicových stran by mohly být na delší dobu vyřazeny ze hry, ty nastupující ať už strany či jednotlivci by mohli otočit kormidlo politiky a správy věcí veřejných (pro něj a pravicové strany) nežádoucím směrem. Vůbec mu při tom nepřijde na mysl, že by to mohlo být pro dobro lidí tohoto státu, vidí však, že pravicová politika by ztratila svůj vliv a moc, potažmo výdobytky z jejich vládnutí.

     V této souvislosti se pochopitelně nemohl neotřít o vládu komunistů, kteří prý politiku také zrušili. Proti čemu tedy vystupoval pan exprezident v dobách, kdy „pracoval“(!) proti režimu (zda-li vůbec)? Všeobecně se má za to, že komunisté dělali takovou politiku, že on a řada dalších s ní nesouhlasili a proto proti komunistům (resp. režimu)  „bojovali“. Nyní zjišťujeme, že komunisté žádnou politiku nedělali, protože ji zrušili. Hej Václave, probuď se a neplácej nesmysly ze sna!

     To ovšem není vše, čím V. Klaus na rozhodnutí prezidenta Zemana perlil. „Politika je a vždy zůstane legitimní soutěží různých konceptů a soupeřením různých zájmů,“ říká také Klaus. Nemyslím, že by prezident Zeman až tak hluboce uvažoval o zrušení politiky (zda vůbec), jak mu ji přisuzuje V. Klaus, ale rozhodně chce politiku rehabilitovat, ovšem v poněkud odlišném smyslu a stylu, než má na mysli Klaus. Je jasné, že politiku zrušit je nereálné, je však možné ji umravnit, učinit slušnou, spravedlivou a poctivou tedy bez toho, čím je proslulá současná politika. Ani si nejsem jistý, že se to podaří jak Zemanovi, tak vládě odborníků, či vládě další. Nicméně snad to je nějaký pokus a snaha prezidenta Zemana dát politice jiný přívlastek, než má ta současná, která je  zkorumpovaná, nečestná, lživá, trestuhodná, arogantní, asociální, stručně řečeno politika špinavá, jinými slovy, jak se mezi lidmi říká,  politika je svinstvo. O tom, jaká politika je a bude, je lepší nechat na posouzení občanů-voličů. Obávám se, že kdyby V. Klaus sestoupil s pomyslného trůny nejchytřejšího politika o několik pater blíže k lidu, s největší pravděpodobností by nic jiného či lepšího neslyšel. Václave, chce to kyblíček s popelem a pomalu, velmi pomalu si jej sypat na hlavu.  Nebo také jinak: tolik másla na hlavě jako on má málo kdo.  Hlavně však, že řekl své, jinak by to ani nebyl on. 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře