Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Internetové ankety a jejich efektivita.

Některé internetové portály předkládají svým čtenářům zajímavé, neřku-li atraktivní ankety. Otázky, které předkládají k odpovězení čtenářům, jsou velmi zajímavé a co do obsahové atraktivity mnohdy až provokativní. Což je dobře, protože se v anketách promítá jak objektivita, tak nestrannost vůči osobám nebo předmětu, k nimž se čtenář má vyjádřit.

     Nejčastěji se vyskytující ankety jsou k nalezení na portále ParlamentníListy.cz.  Jde totiž o to zjistit a znát, jak je s anketami dále nakládáno, zda jsou nějak zpracovávány pro další využití např. pro nějakou databázi, statistiku, zda jsou výsledky sdělovány nějakým institucím, politickým subjektům, osobám nebo zda se nějakým způsobem vyhodnocují pro nějakou jinou, konkrétní potřebu.

  • internetove-ankety-a-jejich-efektivita

     Při vyhodnocování anket, kterých se zúčastňuje relativně velký počet čtenářů je patrné, že převažují odpovědi, které jsou, resp. nejsou v souladu s reálnou politikou a tendencemi především pravicově orientované politiky a politiků, mnohdy převažují odpovědi, které naznačují jiné trendy, než by se od současně praktikované politiky, ale i z vývoje posledních 25 let od listpadu 1989, očekávalo.

      Jako příkladu uvedu anketu na PL ze dne 12.11.2014, ve které na otázku:Který politik naši zemi po roce 1989 nejvíc poškodil?“ překvapivě s převahou na prvním místě dominuje odpověď, že Václav Havel (60%), na dalším místě Václav Klaus (14%) a těsně za ním Miroslav Kalousek (12%) při účasti  14629 čtenářů. Taková odpověď by měla být pro řadu politiků a jiných expertů ne-li šokem, pak zcela jistě nemilým překvapením. Jiná aktuální anketa PL byla s otázkou: „Co naše země nejvíc potřebuje?“, kde k velkému (tedy jak pro koho) překvapení na prvním místě se 62% odpovědí bylo, že:  Lepší vztahy s Ruskem a Čínou a zároveň stejně dobré vztahy se Západem.  Ani tento výsledek by neměl nechat naše politiky chladnými, protože v souvislosti s intenzitou na vyhlašování dalších sankcí vůči Rusku, resp. kritice prezidenta M. Zemana k jeho účasti na jednání v Číně, jsou odpovědi čtenářů významně odlišné. Pozoruhodné je druhé místo v této anketě, kde na stejnou otázku odpovědělo 19 % čtenářů a sice, že Konec rozkrádání a lepší vymahatelnost práva, fungování soudů a státní správy. Ankety se zúčastnilo 6116 čtenářů.

    K aktuálně zajímavému tématu anket je, pro ukázku názorového spektra čtenářů, otázka z ankety v PL: „Kunda, hovno, zkurvili". Taková slova použil v přímém rozhlasovém přenosu prezident Miloš Zeman. Co vy na to?“  Odpověď, opět záleží z jakého úhlu pohledu, je či není překvapující : 69% čtenářů odpovědělo : „Nevadí mi to“.   Účast na anketě byla  45398 čtenářů. Na to, jaký rozhruch Zemanova slova  vyvolaly mezi politiky a některým exponovanými osobnostmi  je to odpověď, dá se říci, šokující. Vyplývá z toho, že řada politiků a exponovaných osobností Zemanovo extemporé využívá víceméně k osobním výpadům, mnozí pak s kritickým názorem, aby byli „IN“,  se vezou s ostatními. Rádi by totiž Zemanovi vnutili vulgárnost jako pro něj typickou, jako součást jeho osobní rétoriky. Je to ubohé a že občané smýšlejí úplně (pozitivně) jinak, dokazují právě dost překvapující výsledky anket.

     Myslím, že  ankety jsou potřebné a když už jsou, měly by se výsledky těchto anket nějakým způsobem zpracovávat a použít je jako statistický veřejný názor občanů na tu kterou politickou či společenskou záležitost, událost, záměr a rozhodování zvláště v případech, kdy se jedná o věci, o kterých by měli když už ne rozhodovat občané, tak aby politici znali jejich názory z anket a mohli je brát na zřetel. Ankety jsou pozitivním nástrojem k vyslovení názoru, postoje nebo hodnocení politických nebo společenských záležitostí a problémů, které by neměly zůstat nevyužity. I když známá arogance a ignorantství některých předních politiků velkou garanci tomu, že by to kdy vzali na vědomí a respektovali, to nedává. To pro demokracii není zrovna nejlepší vizitka.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře