Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Dopis ministru Kalouskovi

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Pan 

Ing. Miroslav K a l o u s e k, 

t.č. ministr financí vlády ČR. 

Dobrý den, pane ministře.

Omlouvám se, že Vás zdržuji od Vaší, pro nás občany tak (ne) zodpovědné práce, ale vzhledem k problémům, ve kterých se zmítá ČR v oblasti ekonomiky, což je mimochodem ten nejhlavnější problém společnosti, vzhledem k tom, že se Vám nedaří řada Vašich (ne) promyšlených kroků, např. dalším zvyšování DPH, chci Vám nabídnout jednoduchý návod, jak se rychle a snadno domoci kýženého úspěchu. Nebudu dlouho zdržovat, tedy k věci:

  • dopis-ministru-kalouskovi

Zde je zkušenost nejmenovaného občana ČR, jehož firma dlouhá léta působila na Tchaj-wanu a má odtamtud řadu zkušeností. Mj. i poznatek, který se může (měl by se) uplatnit i u nás. Jedna z věcí, se kterou se setkal a kterou nechápal, byla posedlost Tchajwanců sbírat v obchodech účty. Bez rozdílu, zda si kupují láhev vody, ledničku, oděv, nápoj nebo prací prášek, si účtenky pečlivě ukládají. Pokud si sám spotřebitel účtenku nevzal, byl mu prodávajícími de facto vnucována. Autor konstatuje, že zpočátku neviděl důvod, proč by si ji mohl schovávat, pokud je však měl, rád je podaroval známým a ti mu byli vděčni. Jistě nechápete, proč to píši, ale vysvětlení je nabíledni.

Všichni podnikatelé na Tchaj-wanu musí povinně používat registrační pokladny. Nyní následuje ta nejzajímavější a pro nás závidění hodná část autorova popisu z Tchaj-wanu. Každý účet z registrační pokladny má totiž unikátní osmiciferné číslo. Každého 25 dne v lichém měsíci pořádá ministerstvo financí velkou státní loterii.Vylosují šest výherních čísel (něco na způsob naší Sportky) a lidé si zkontrolují všechny své účtenky za předchozí dva měsíce.Pokud občan zjistí, že se poslední vylosované trojčíslí shoduje s trojčíslím jeho účtenky, vyhrává 200 tchajwanských dolarů (114 korun). Za čtyřčíslí tisícovku, za pět čísel čtyři tisíce a tak postupně až dva miliony tchajwanských dolarů. Je přitom úplně jedno, zda byla účtenka za deset dolarů, nebo za desetitisíce.

Tchajwanský berňák si tak vlastně z celého národa udělal kontrolní orgán, který žádnému obchodníkovi neodpustí nevystavení daňového dokladu. Navíc vítězné účtenky, za něž si vyzvedne občan svou výhru, zadá finanční úřad do počítače a zkontroluje, zda se údaje shodují s tím, co přišlo z registračních pokladen od podnikatelů. Pokud ne, tak běda. Je to ďábelsky jednoduché a neuvěřitelně účinné. Uvádí se, že zavedením této státní loterie (oficiálně se to jmenuje Uniform Invoice Lotery) se zvýšil na Tchaj-wanu výběr daní o 75 procent!

Daňová loterie tam funguje déle než 50 let a všichni si díky ní zvykli, že je normální platit daně. Autor uvádí, že se tam nikdy nesetkal s žádným pokusem obejít tento systém. Zřejmě díky tomu, že všichni řádně platí daně, je na Tchaj-wanu jednotná sazba daně z přidané hodnoty (DPH) jen 5 %!

Co na to říkáte, pane ministře? Dočkáme se, že Vy a vláda, včetně svých politiků dospějete k rozumu a zavedení registrační pokladen zrealizujete?

Je nejvyšší čas, pane ministře, protože zatím vše, co vláda v poslední době vykonala v oblasti rozpočtu, nemá valných úspěchů a společnost nadále strádá. Výše uvedeným by se dalo mnohé velmi rychle napravit. Chce to jen méně arogance, více myslet na lidi, než na své osobní zájmy, což neplatí jen pro Vás, ale pro celou koalici.

V naději na blízké lepší časy, ale s jinou vládou,
s pozdravem

Jiří B a ť a , důchodce, Holešov

Holešov, 12. září 2012

Facebook komentáře