Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Nejdůležitější umění

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Poté, co jsem nedávno napsal článek Výbuchy Lucie Bílé, jsem se šířeji zamyslil nad programy českých televizních stanic. Už sám velký Vladimír Iljič kdysi prohlásil, že ze všech umění je pro nás (rozuměj bolševiky) nejdůležitější film. Samozřejmě, televize tenkrát ještě nebyla, nebyl ani film zvukový, natož barevný. Technika však pokročila, ale heslo platí i pro dnešní uchvatitele moci, kteří stejně jako tenkrát bolševici, na lid kašlou a prosazují za pomoci pohyblivých obrázků svou moc a souhlas s nadvládou.

  • nejdulezitejsi-umeni

Před necelými sto lety bolševici uspěli a ovládli obrovskou říši od Evropy až po Dálný východ. Ti dnešní světlonoši dosazují na rozhodující místa ve světě své lidi a usilují ovládnout ne pouze jednu říši, ale celý svět. K tomu jim slouží nejen přes 800 vojenských základen po celém světě, ale obrovský svět šoubyznysu, v němž televize a film hrají nezastupitelnou roli. Jejími každodenními konzumenty jsou národy celého světa. Pakultura z Hollywoodu zatlačuje do pozadí národní kultury, plíživě vytváří nové kulturní povědomí, v němž upadá morálka, a kde násilí, drogy, sex a agrese hrají rozhodující roli. A samozřejmě především biblická vidina zlatého telete, jemuž se všichni klaní a zapomínají jak na křesťanské ctnosti, tak i na snahu všelikých pospolitostí dosáhnout pokroku a míru vzájemným porozuměním.

Koncem 20. století se rozpadl Sovětský svaz a i v naší zemi se otevřela éra svobodné výměny informací. O USA se přestalo mluvit jako o vykořisťovatelích a imperialistech, kteří usilují o světovou nadvládu. Naopak, stali se našimi přáteli, kteří nám přinesli svobodu, demokracii a možnost svobodného rozvoje a podnikání. Jim musíme děkovat, že už nemáme fronty na banány a můžeme si vybírat z mnoha druhů toaletního papíru. Dokonce si můžeme vyjet na dovolenou i kamsi do Karibiku – pokud na to ovšem máme. Ale také si svobodně ustlat pod mostem či vystát frontu na sociální dávky.

Začaly se tisknout americké bestsellery, které dříve totalitní režim cenzuroval, do kin vtrhly americké filmy s hrdinnými a statečnými americkými vojáky potírajícími zákeřné Japonce, Korejce, komunisty, Vietnamce, špiony, teroristy, islámské fundamentalisty a další nepřátele svobody, demokracie a lidských práv. Americké superzbraně vzbuzují obdiv, úctu a bázeň, stejně jako supermoderní letadlové lodě, neviditelné stíhačky a v poslední době drony, letadélka bez posádky, naplněná elektronikou a smrtícími střelami, schopná bránit bezpečnost Ameriky v Afganistanu, Pákistánu, v Jemenu a kdekoli na světě prostřednictvím joysticků u monitoru kdesi v USA.

Příklad v amerických filmech nám také poskytují příslušníci amerických organizací potírajících zločin, počínaje prostými detektivy a konče úspěšnými agenty CIA a FBI. Ti všichni potírají rozvinutý narkobyznys, psychotické atentátníky z arabských zemí a jsou připraveni zasáhnout proti zločincům nejen na stovkách míst ve světě, kde ohrožují americké vojenské základny, ale i ve státech, které vykazují podprůměrnou míru přátelských vztahů k USA.

Obdiv a nepsanou výzvu k následování však najdeme i v pompézních obrazech ze života lidí, kteří naplnili svůj americký sen. Pohybují se v luxusních čtvrtích amerických měst, ve vilách hlídaných statnými bodyguárdy a vybavených vyspělými videosystémy. Tito veleúspěšní lidé jsou nesmírně užiteční mimo jiné také tím, že poskytují obživu desítkám členů personálu pečujícího o jejich zahradu, auta, květiny, luxusní nábytek, výběrovou kuchyni, popř. jachtu, tryskové letadlo atp. Chudinky VIP to nemají snadné, protože je neustále ohrožují zloději, bezdomovci, feťáci, teroristé, agenti najatí konkurencí, žebráci a davy toužící přinejmenším po podpisu těchto polobohů.

Ostatní lidskou spodinu je třeba zaměstnat, když ne jinak, tak alespoň vidinami, zábavou, sexem, soutěžemi krásy, automobilovými závody, sportovními divadly, v nichž o rvačky i krev není nouze. Hodí se i extrémní životu nebezpečné výkony, při nichž lezou oči z důlků. K zahození nejsou ani pokusy o zapsání do Guinessovy knihy rekordů, které dokážou proslavit i člověka, který umí sotva číst a psát. Když se někomu přece jen podaří vyšplhat se do vyšších sfér, hned je tu námět pro další film, který dokáže, že každý má možnost splnit si svůj sen.

K natáčení takových filmů jsou angažováni vynikající režiséři a herci s početnými klany spolupracovníků, kteří velmi dobře vědí, po čemže je poptávka. Díky angličtině, jednomu z nejrozšířenějších jazyků, je úspěch zaručen nejen v USA, ale i v mnoha dalších zemích, takže kasa se úspěšně plní. Lidem se předkládá nejen nádhera, luxus a pozlátkové štěstí, ale rovněž také děsivý strach z přírodních katastrof, napadení mimozemšťany, či neznámými nemocemi. Vyvstává podezření, zda se kdesi, tajně, za použití neznámé supermoderní techniky, nepřipravuje nějaké ohromující vyústění katastrof, které změní svět.

Ale nejen kasa se plní. V hlavách milionů lidí se především vytváří ilusivní představa o světě, kde každý člověk má šanci se stát boháčem a splnit všechny své sny. Svět bídy a utrpení, neštěstí, otrocké práce a neléčených nemocí, nemožnosti získat jakékoli zaměstnání, je zatlačen kamsi do nevědomí. Media pečují o to, aby se lidu dostalo dostatek zábavy prostřednictvím profesionálních sportovních akrobatů a artistů, nadstandardně placených hráčů hokeje, fotbalu, boxu, tenisu aj. Při jejich šou se zdvihají stavidla falešné klubové a národní identifikace a každý fanoušek si odnáší v případě vítězství svou porci slávy, na níž nemá ani zrnko zásluhy.

Emoce se rovněž mohou vybíjet nad pokleslými činy VIP bavičů, herců, nad jejich zhýralým životem, který oni sami považují za nejlepší reklamu pro své další působení.

Přisluhovačům bohatých elit se daří, jejich politické názory se často citují, prostý občan je schopen jim uvěřit spíš než profláknutým politikům.

A zatím, bez významného občanského protestu, se záměrně zevnitř rozkládají členské státy OSN, humanitárně bombardují spřátelené národy, pod falešnými záminkami napadají státy, které nejsou ochotny se bezvýhradně podrobit americké verzi demokracie, přesněji řečeno, diktátu amerických bank.

A obyčejný občan se baví a mlčí. Jeho se to zatím netýká. Zatím…

Ivo Krieshofer

Facebook komentáře