Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Toto není vtip: Polsko zavádí daň z deště!

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • voda_pzwak
V Polsku postupně zavádějí zvláštní daň, která bude z každé dešťové kapky odvádět jistou malou částku do obecní pokladny. Rozhoduje plocha střechy, chodníku a pak průměrný úhrn srážek za posledních 10 let - ne to, zda právě prší nebo je sucho. Dešťovou daň třeba zaplatit bez ohledu na počasí. Loni tak šlo zhruba o tři miliony zlotých (asi 705 tisíc eur).

Dešťovou daň platí například již v Poznani, Bielsko Biala nebo Koszalinu, nyní ji chtějí zavést i v jiných polských městech - v únoru například v jihopolském Bytome, o něco později ve Vratislavi či ve Varšavě. Ve velkých městech si mohou přijít na nezanedbatelné částky.

"Za každou cenu města hledají další příjmy a dešťová daň patří k těm nápadům, který ve velkých městech přijde velmi vhod," uvedl Bohdan Wyźnikiewicz z Institutu tržního hospodářství.

Kam kápne voda, nebude to zadarmo. Nepůjde jen o střechy, ale o všechno, z čeho do městské kanalizace stéká voda, tedy i chodníky a vše další s tvrdým povrchem. Ze střechy například zaplatí každá osoba v domě měsíčně v přepočtu 1,6 eura, přilehlý chodník vyjde zhruba na 80 centů za osobu. Čtyřčlenná rodina tak měsíčně může zaplatit zhruba 9,6 eura. Přitom každá domácnost již platí vodné a stočné.

zdroj: http://www.topky.sk/cl/11/1297810/Toto-nie-je-vtip--Polsko-zavadza-dan-z-dazda-

Facebook komentáře